Praha 8 chce oživit Negrelliho viadukt

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
18.08.2006 11:20
Praha

Alois Negrelli

Praha - Radnice Prahy 8 plánuje lépe využívat Negrelliho viadukt, který protíná Sokolovskou ulici, jednu z hlavních tříd této městské části. "Dnes odděluje Karlín od středu města. Chceme, aby byl bránou mezi Karlínem a centrem, nikoli závorou," řekl dnes novinářům starosta Prahy 8 Josef Nosek. Pronajímatelé prostor vzniklých mezi oblouky mostu však mají s majitelem objektu uzavřené smlouvy, které pravděpodobně nejméně ještě několik měsíců budou v platnosti, uvedli zástupci radnice.

    Negrelliho viadukt je technickou kulturní památkou. Je druhým nejstarším mostem v Praze a prvním železničním mostem přes Vltavu vůbec. V době svého vzniku byl délkou 1111 metrů a 87 oblouky světovým unikátem. Brzy ale s rychle rostoucím průmyslem začaly prostor pod mostními oblouky využívat řemeslníci a speditéři, volná místa byla provizorně zaslepena bedněním a vysoký prostor přepatrován tak, aby se využil každý metr získané plochy.
    Necitlivým zásahem do autenticity viaduktu bylo zboření dvou pilířů v prostoru Křižíkovy ulice, aby mohla lépe jezdit auta. V 80. letech byl podobný zásah proveden i na holešovické straně. Naopak mezi Křižíkovou a Pobřežní byly oblouky uvolněny a viadukt zvýraznily obnovenými průhledy. To by ráda karlínská radnice nyní udělala i v oblasti křížení mostu se Sokolovskou.
    Dnes jsou v tomto místě pod mostem výkupy sběrných surovin či sklady. Radnice by na jejich místě ráda viděla buď zcela prázdné prostory, které by opticky spojovaly dnes rozdělené části Karlína, či vzdušné a světlé kavárny. Podle starosty si navíc lidé stěžují na hluk, který je s provozem sběrny spojený.
    Viadukt ale patří Správě železniční a dopravní cesty, od níž se radnice podle svých zástupců zatím marně snaží získat termíny uzavřených smluv. Bude tedy trvat spíše roky než měsíce, než by se mohl plán na oživení viaduktu uskutečnit. "Nemůžeme to nastartovat teď, protože je před volbami, a nechceme zavázat našimi plány příští radnici," řekl starosta.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Příležitost
Pavel Nasadil
18.08.06 02:13
zobrazit všechny komentáře

Související články