Dělníci dokončili zasklení prvního oblouku Negrelliho viaduktu

Vložil
ČTK
30.10.2023 16:00
Praha

Alois Negrelli


Praha - Dělníci dokončili zasklení prvního oblouku pražského Negrelliho viaduktu na rohu ulic Sokolovská a Prvního pluku. V prostoru ještě vybudují vestavby a v březnu příštího roku se zde otevře magistrátní informační centrum. První dva roky bude fungovat v pilotním režimu. Pokud se provoz osvědčí, magistrát zasklí a přebuduje další asi čtyři desítky oblouků. Novinářům to dnes řekli představitelé hlavního města, Prahy 8, Technické správy komunikací (TSK) a městské firmy Trade Centre Praha (TCP), které bude prostor provozovat.


"V pilotním provozu, který bude trvat dva roky, se bude technicky ověřovat, jestli ta činnost je vhodná pro kulturní památku. Někdy v lednu by stavbu od TSK mělo převzít TCP, a pak se spustí pilotní provoz," řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Dvouletý pilotní provoz byl podmínkou památkářů, aby úpravy povolili.

Zaměstnanci TSK vybudovali prosklené dveře, které nejsou navrtány do oblouku, ale drží v něm speciálními rozporami. Dělníci sem museli rovněž přivést všechny inženýrské sítě, tedy například elektřinu nebo vodu. Do oblouku musí ještě namontovat dřevěnou vestavbu. Stavbu bude sledovat TCP speciálními senzory, které budou zkoumat zejména vliv změny teplot na stavbu.

Podle dosavadního plánu budou oblouky využity ze 40 procent pro komerční aktivity. Stejné množství oblouků poslouží pro tzv. kreativní aktivity, tedy například umělecké, a zbylých 20 procent bude sloužit pro projekty zaměřené na rozvoj jiných aktivit. "Do budoucna je ten projekt potřeba nastavit tak, aby tady byla celá plejáda aktivit, abychom do toho vložili živý projekt," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).

V pilotním provozu chce vedení města najít správnou kombinaci využití oblouků. Vedle informací pro veřejnost i pro budoucí provozovatele vzniknou podle Zábranského také projekty, které oživí místo u prvního zaskleného oblouku. V budoucnu pak projde kompletní obnovou okolí viaduktu, kde vzniknou odpočinkové plochy a vysázena bude zeleň. Zmizí pak nynější nelegální parkovací místa, která si tu řidiči svévolně vytvořili. "Jejich počet už byl nahrazen při rekonstrukci Pernerovy ulice," řekl místostarosta Prahy 8 Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po staviteli Aloisi Negrellim. Instalace skel navazuje na kompletní rekonstrukci viaduktu z let 2017 až 2020, která vyšla téměř na dvě miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články