Praha 10 definitivně upustila od rekonstrukce radnice, budovu prodá

Vložil
ČTK
29.06.2024 10:15
Praha

Vršovice

Praha – Praha 10 definitivně upustila od léta připravovaného záměru zrekonstruovat radnici ve Vršovické ulici. Městská část objekt prodá a buď zůstane v nájmu, nebo koupí nové sídlo. ČTK to sdělil mluvčí radnice Ján Bruno Tropp. Rada při rozhodnutí vycházela ze studie firmy PwC, podle které by rekonstrukce byla tou nejnákladnější variantou. Úřad městské části se koncem loňského roku kvůli havarijnímu stavbu budovy ze 70. let minulého století nazývané Vlasta přestěhoval do pronajatých prostor v kancelářském objektu ve Vinohradské ulici.


O postupu rozhodla rada městské části na svém posledním červnovém zasedání. "Rozhodnutí, které jsme učinili, je podložené tvrdými daty a čísly. Z vypracované analýzy jednoznačně vyplývá, že rekonstrukce je nejméně výhodnou variantou," uvedl starosta Martin Valovič (ODS). Dodal, že na opravy by městská část musela vzít půjčku, která by zatížila její rozpočet na dlouhou dobu a znemožnila by podstatné investice například do školství.

"V Praze 9 postavili novou základní školu za 570 milionů. Rekonstrukce radnice by tak stála přibližně tolik, co tři nové základní školy. A to skutečně nechci," doplnil starosta. Městská část již má zpracovaný projekt rekonstrukce, který podle Troppa vyšel na asi 70 milionů korun. "Tento projekt bude součástí potencionálního prodeje nemovitostí na sídlišti Vlasta a objektu KC Eden. Vložené prostředky se tedy vrátí," uvedl mluvčí. Náklady s sebou nese také údržba nyní nevyužívané budovy, za letošní první pololetí činily podle Troppa 3,9 miliardy korun.

Původní odhad nákladů na rekonstrukci byl asi 1,1 miliardy korun, ale kvůli odkladům zahájení se podle vyjádření zástupců radnice růstem cen ve stavebnictví a dalších nákladů zvýšil na 1,86 miliardy. Městská část také promeškala termíny pro bezúročnou půjčku od magistrátu a dotaci od Státního fondu životního prostředí. Podle Troppa studie ukázala, že celkové nálady na rekonstrukci i například se zajištěním náhradních prostor a dalšími výdaji by byly 2,6 miliardy korun.

Úřad městské části nyní sídlí v kancelářské budově ve Vinohradské, kde podle dřívějších informací platí firmě Carpet Invest 2,9 milionu korun bez DPH měsíčně nájemné a další zhruba milion činí měsíční zálohy. Maximální doba nájmu činí sedm let. Radnice teď zhodnotí, jestli do budoucna zůstane v nájmu, nebo koupí nové sídlo. "Podle zpracované analýzy přináší nájem jistou formu úspory, pořízení vlastní nemovitosti je o něco dražší, ale zase dodává jistotu. Osobně dávám přednost tomu, být ve vlastním," uvedl místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

V úvahu podle Troppa přichází i odkup prostor, ve kterých nyní radnice je. "V nejbližších týdnech začne proces průzkumu realitního trhu a mimo jiné bude oslovena i společnost vlastnící budovu, ve které se nyní radnice nachází," sdělil mluvčí ČTK.

Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s nevyhovujícím úřadem městské části řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou radnici za odhadovanou cenu 775 milionů korun, po kritice z něj však sešlo. Poté se zvažoval přesun úřadu do nevyužívané strašnické školy, tu však nyní městská část opravuje a vrátí se jí původní funkce. O nyní zrušené rekonstrukci rozhodlo předminulé vedení radnice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články