Pošta vydá známku s Plečnikem

Vložil
ČTK
07.06.2017 08:25
Praha

Josip Plečnik

Praha - Česká pošta dnes vydává aršík známek připomínající slovinského architekta Jože Plečnika, který za první republiky významně ovlivnil podobu Pražského hradu. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Známka zobrazuje Plečnikovu tvář v pozadí s půdorysem Pražského hradu. Její hodnota je 32 korun.


Autory příležitostného aršíku známek s Plečnikem a kreseb obálky prvního dne vydání jsou výtvarník Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček. "Portrét Jože Plečnika je vytvořený na základě studia několika dochovaných fotografií. Jeho architektonická činnost je naznačena fragmentem půdorysného plánu Pražského hradu. V horní části je to Plečnikem upravovaná zahrada Na Baště, v dolní části Rajská zahrada a zahrada Na Valech," popsal podobu známky Vitík.

Známku si mohou lidé ode dneška koupit na větších poštách s filatelistickou přepážkou nebo třeba na e-shopu České pošty. "Jože Plečnik se významně spoluzasadil o tvář Prahy, jak ji vnímají její obyvatelé i návštěvníci. Známka s jeho vyobrazením je důstojným připomenutím jeho významu pro naši zemi," uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Návrh na vydání známky s Plečnikem vzešel od slovinské ambasády v Česku. "Svým dílem na Pražském hradě a kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně spojuje Plečnik slovinský a český národ," sdělil velvyslanec Slovinska Leon Marc. Na podzim podle něj vyjde speciální poštovní známka s Plečnikem i ve Slovinsku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články