Plzeň bude pokračovat v územním řízení na obchodní centrum

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
04.10.2013 21:15
Plzeň

Plzeň - Po půlročním přerušení bude plzeňský stavební úřad pokračovat v územním řízení na stavbu obchodního centra v Plzni, kterou odmítlo lednové místní referendum. Kvůli stížnosti aktivistů, kteří tvrdili, že je stavebně správní odbor plzeňského magistrátu podjatý, přešlo rozhodování v dubnu z města na krajský úřad a poté v červnu na radnici do Rokycan. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ho ale vrátilo do Plzně. Mělo by se rozběhnout v nejbližší době, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). Zastupitelé budou ve čtvrtek diskutovat o nové právní analýze k dalšímu postupu města, které má stavbě zabránit.
    "Primátor nyní bude rozhodovat o podjatosti tajemnice a předpokládám, že rozhodne jako MMR, že nejsme podjatí, a náš stavebně správní úřad tak bude pokračovat v územním řízení," uvedl. Tajemnice, která je podle Zrzaveckého ředitelkou úřadu a zodpovídá za výkon státní správy i samosprávy, uloží odboru pokračovat v územním řízení.
    Město počítalo s napadáním plánované stavby skupinou, která v Plzni prosadila referendum, ale kladné nebo nesouhlasné rozhodnutí odboru o stavbě očekávalo podle náměstka už v létě. Nepředpokládalo napadání procesu rozhodování, který skončil až na MMR.
    Podle výsledků referenda mělo zastupitelstvo provést neprodleně všechny kroky, aby stavbě za 2,5 miliardy Kč zabránilo. Město dosud investorovi, pražské firmě Amádeus, ukončilo nájem na okrajové pozemky plánované stavby a nabídlo mu za celou 2,5hektarovou plochu 270 milionů Kč. S obojím investor nesouhlasí a chce dále jednat.
    Zastupitelé budou 10. října schvalovat vyhlášení architektonické soutěže na plochu po zbouraném domu kultury. Zároveň prodiskutují další kroky, které navrhla právní analýza kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík. "Myslím, že zastupitele uspokojí, protože odpovídá na otázky jejich odpovědnosti k zákonu o místním referendu a k zákonu o obcích," uvedl náměstek. Je v ní uvedeno, z čeho mohou plynout rizika pro město, ale konkrétní možné škody v ní nejsou, protože je nelze určit.
    Neveřejný materiál už dostali všichni zastupitelé. "Právníci říkají, že naše dosavadní kroky byly jednoznačně správné," řekl. Například uvedli, že město konalo správně, když nařídilo firmě Amádeus opustit okrajové pozemky a podalo žalobu na jejich vyklizení.
    Podle náměstka nový právní pohled říká, že investor nesplňuje parametry územního plánu, protože v centru nemá poměrné zastoupení obchodu, bydlení, kanceláří a kultury a jednoznačně převažuje obchod. Právníci nedoporučují měnit územní plán, což byl základní požadavek referenda. Podle právníků se plzeňský problém týká konkrétního obchodního zařízení, ale už ne jiného, třeba menšího. Město podle náměstka víc udělat nemůže. "Po skončení územního řízení ještě můžeme změnit regulační podmínky a pak budeme čekat na výsledky architektonické soutěže," uvedl.
    Podle právního zástupce investora Jana Petříka se proces dostal opět na začátek, tedy do letošního dubna, kdy se konalo veřejné projednání, na němž aktivisté uplatnili námitku podjatosti. "Poté se na spisu neudělala ani čárka. Územní rozhodnutí už mohlo být," řekl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články