Pleskotova aula vybudovaná z plynojemu se bude jmenovat Gong

Vložil
ČTK
09.05.2012 21:30
Ostrava

foto: Tomáš Souček
Ostrava - Nová ostravská multifunkční aula vybudovaná z bývalého zásobníku na plyn v Dolní oblasti Vítkovic se bude jmenovat Gong. Vítězný návrh vzešel ze 400 nápadů. ČTK to dnes řekla mluvčí strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.
     Nový název pro přestavěný plynojem vybrali během úterý lidé, kteří stáli za obřím projektem. Ve skupině byl například generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík či architekt Josef Pleskot. Právě podle jeho projektu se ryze průmyslová stavba změnila v  kulturní a společenskou.
     "Ze 400 došlých návrhů jsme do finále vybrali 25. Z nich se pak vybíral vítězný návrh," popsala Kijonková postup. Mezi zamítnutými návrhy byly například názvy Papiňák, Ostravský kultorojem, Rendlík či Třeskyplesky. "Z vážněji míněných pak můžeme vybrat například Koloseum Vítkovice," doplnila mluvčí.
     První akci má Gong už za sebou. V úterý v  něm pro pozvané vystoupil Jarek Nohavica s Janáčkovou filharmonií. Naplánované jsou ale i další koncerty, které bude moci navštívit i veřejnost. Už 17. května se v něm uskuteční zahajovací koncert letošního ročníku hudebního festivalu Janáčkův máj. V červenci pak bude hostit několik koncertů festivalu Colours of Ostrava, který se celý přestěhoval z centra Ostravy právě do Dolní oblasti Vítkovic.
     "Další koncerty či společenské akce naplánované nejsou. Zatím je Gong ve zkušebním provozu. Oficiálně bude jeho provoz zahájen na podzim," dodala Kijonková.
     Stavba plynojemu byla zahájena ve druhé polovině listopadu 1922 a dokončena byla koncem ledna 1924. Až do roku 1945 sloužil plynojem bez závažnějších poruch, ačkoliv se už začal naklánět kvůli poddolovanému podloží. Na konci druhé světové války byl zasažen leteckou bombou, která ležela na jeho dně až do roku 1970. Za dobu provozu byly provedeny dvě rozsáhlejší opravy a jedna generální oprava a objekt fungoval až do roku 1998. Loni v lednu se podařilo o 1492 centimetrů zvednout zapadlý zvon vyprázdněného plynojemu.
     Za přeměnou plynojemu v multifunkční aulu Gong stojí architekt Josef Pleskot. Podle jeho návrhu zůstala zachována původní ocelová konstrukce tak, aby historická hodnota bývalého zásobníku plynu zůstala neporušena. Světlo se do objektu dostává shora proskleným vrchlíkem, kromě toho byla jedna čtvrtina obvodového pláště vyřezána a nahrazena sklem. Z objektu je také prosklený průhled na Vysokou pec číslo 1, která byla před časem zpřístupněna turistům.
0 komentářů
přidat komentář

Související články