Písek plánuje opravu gotického Kamenného mostu přes Otavu

Vložil
ČTK
13.04.2021 19:05
Písek

Písek – Písek plánuje na letošní rok opravu gotického Kamenného mostu ze 13. století. Most, který vede z centra města přes Otavu, zůstane i při rekonstrukci částečně průchozí. ČTK to řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová. Oprava podle ní zajistí funkčnost památky na dalších 20 let. Písecký Kamenný most je nestarším dochovaným mostem v Česku.


Radnice plánuje začátek rekonstrukce na květen nebo červen a práce potrvají přibližně pět měsíců. "Cena zakázky by se podle předpokladů měla pohybovat kolem 2,8 milionu korun bez daně," uvedla starostka Eva Vanžurová (Jihočeši 2012). V době rekonstrukce bude pro pěší vždy otevřena polovina mostu.

Poslední opravy Kamenného mostu se uskutečnily mezi lety 1996 a 1997 a potom v roce 2003. Současný projekt na ně de facto navazuje a má zajistit pravidelnou údržbu a zachování funkce památky. "Práce jsou navrženy tak, aby nebyl narušen současný stav mostu jak po stránce funkční, tak po stránce estetické a zůstala tak zachována historická hodnota díla,“ uvedla písecká starostka.

Kamenný most je dloukšhý 111 metrů a na obou březích byl původně zakončen obrannými věžemi. Zdobí ho barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského. Most zasáhly i rozsáhlé povodně v roce 2002, které na památce způsobily škodu šest milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články