Písek chce propojit synagogu s komunitním centrem

Vložil
ČTK
07.12.2008 19:05
Písek

Písek - Písek chce propojit nevyužitou budovu synagogy s  chystaným komunitním centrem, které má vzniknout v historické budově bývalé základní školy na Alšově náměstí. Centrum nahradí městskou knihovnu, která nyní sídlí v nevyhovujících prostorách, řekl ČTK místostarosta Vojtěch Bubník.
    "V Písku prakticky neexistuje židovská komunita a propojením s knihovnou získá synagoga důstojné využití. Také se smysluplně propojí dvě památky," vysvětlil Bubník. Náklady na stavbu centra se odhadují na zhruba 120 milionů korun a město na ni hledá vhodné grantové programy. Pokud státní či evropskou dotaci získá, začne se stavět na konci roku 2009 či začátkem roku 2010.
    Písecká synagoga z roku 1870, která se v současné době opravuje, má nyní nevyhovující vchod ze Soukenické ulice. Byl probourán v době, kdy historická budova sloužila jako sklad koberců, a odporuje liturgickým předpisům. Propojením s nedalekým komunitním centrem by synagoga získala přístup odpovídající tradicím a sociální zázemí a knihovna naopak velký sál pro slavnostní příležitosti i  výstavy ze sbírek židovského muzea.
    V budově komunitního centra by lidé kromě možnosti půjčení knih mohli využívat internet, knihovna by sloužila i k přednáškám, besedám či setkávání obyvatel Písku se zástupci města. Součástí centra by měla být také literární kavárna. Knihovna by v nové budově mohla rozšířit služby pro nevidomé čtenáře či dětské oddělení.
    Písecká knihovna už delší dobu hledá nové prostory. Historická budova na Alšově náměstí, v níž knihovna sídlí přes 30 let, je pro potřeby knihovny malá, nesplňuje požadavky na bezbariérovost a nemá například nouzový východ.
0 komentářů
přidat komentář

Související články