Pardubický historik navrhuje přemístění sochy rudoarmějce z centra města

Vložil
ČTK
11.05.2022 20:15
Pardubice

Pardubice – Sousoší s rudoarmějcem do centra Pardubic podle historika Jiřího Kotyka z Klubu přátel Pardubicka nepatří. Město by mělo následovat příkladu Jaroměře na Ná- chodsku, kde zastupitelé odhlasovali odstra- nění sochy se stejným námětem, řekl Kotyk ČTK. Odstranění sochy nedávno navrhl městský obvod I a také městský zastupitel a poslanec Jiří Hájek. Jejich návrh projedná komise odborníků.


"Zastávám tento názor od anexe Krymu v roce 2014. Uvidíme, zda k tomu bude před komu- nálními volbami poltická vůle, politici se možná budou obávat, aby nepřišli o své levicové voliče," řekl řekl Kotyk.

V souvislosti s vojenskou agresí Ruska na Ukrajině některá města v Česku zvažují odstranění pomníků minulosti. Rozhodla o tom třeba Jaroměř, která se chce sochy rudoarmějce z roku 1981 zbavit do konce roku. Radnice ji zřejmě přestěhuje do pevnosti Josefov.

"Navrhl jsem středové řešení, aby mě někdo neobvinil, že chci ničit umělecká díla. Pomník má status válečného hrobu, bylo by logické ho umístit na městské hřbitovy, kde by snad konečně stál na správném místě," řekl Kotyk.

Pomník z roku 1957 zobrazuje rudoarmějce, který má v ruce zbraň, a dívku se vztaženými pažemi, v nichž drží věnec. Na stranách jsou pionýři a drží tam stráž. Dílo Josefa Malejovského podle Kotyka výraznou uměleckou hodnotu nemá.

Sousoší s rudoarmějcem stojí u Tyršových sadů na náměstí Republiky a vyjadřuje vděčnost osvoboditelům. "Totalitní režimy, nacisté a komunisté považovali náměstí Republiky za svůj kultovní prostor, kdybychom tam nechali všechny jejich pozůstalosti, vznikl by tam podivný skanzen," řekl Kotyk. Na náměstí Republiky byla například před divadlem kdysi velká socha Vladimíra Iljiče Lenina.

O odstranění či přemístění sochy se v Pardubicích debatuje opakovaně. Předminulé vedení radnice o tom jednalo před rekonstrukcí Tyršových sadů. Proti se tenkrát postavili historici i veřejnost. V roce 2017 chtěli přesunutí pomníku architekti Josef Pleskot a Petr Všetečka, kteří navrhovali rekonstrukci zámku. Socha totiž brání výhledu na zámek.

Rudá armáda přišla do Pardubic až 10. května 1945, podotkl Kotyk. "Na hřbitovech jsou padlí sovětští vojáci, což vytváří dojem, že se tady urputně bojovalo, ale není tomu tak. Tím nechci snižovat nasazení Rudé armády v boji proti nacismu," řekl Kotyk. Jeden sovětský voják tady například zahynul nešťastně, když lovil granátem ryby. Další vojáci měli zranění z dřívějška a v Pardubicích jim podlehli, dodal historik.

Na dubnovém jednání zastupitelstva zaznívaly různé názory, od jasného, aby pomník byl na hřbitově, po opatrnější hlasy, aby se město neunáhlilo, protože by jeho akt vyzníval jako rusofobie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články