Pardubice chystají výstavbu dvou nových lávek přes Labe

Vložil
ČTK
01.11.2016 09:35
Pardubice

zdroj: www.pardubice.eu

Pardubice - Pardubice připravují výstavbu dvou nových lávek pro pěší a cyklisty přes Labe. Jedna spojí park Na Špici s lokalitou Cihelna, kde je koupaliště a klub Žlutý pes, druhá administrativní a obchodní centrum Poseidon na sídlišti Závodu Míru se sídlištěm Polabiny a chystaným relaxačním centrem Lonkovka. Jedna stavba již získala územní rozhodnutí, o povolení na druhou radnice požádala, řekla ČTK Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta magistrátu.


"Pokud by všechno šlo s povolováním tak, jak má, tak se předpokládá, že v letech 2018 až 2019 budou stát, protože by se měly financovat z programu Integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace, kam jsou oba projekty zahrnuté," uvedla Koupalová.

U Poseidonu vznikne betonová a ocelová konstrukce, které bude dominovat nosný pilíř tvaru písmene A. Na levém břehu bude lávka navazovat na současnou stezku podél komplexu, na pravém břehu na nynější stezku vedoucí po protipovodňové hrázi podél řeky. Zábradlí na jedné straně bude obloženo fotovoltaickými panely.

Lávka z parku Na Špici je navržena jako visutá. Nosnou konstrukci tvoří železobetonová mostovka šířky zhruba čtyři metry, dvě nosná lana vytvoří v prostřední části tvar paraboly. Stavba umožní propojení páteřních cyklistických komunikací podél obou břehů Labe.

Celkové náklady na obě lávky se odhadují na téměř 80 milionů korun včetně zeleně a části cyklostezky. Až 90 procent způsobilých nákladů chce město získat z evropských a státních dotací, z vlastního rozpočtu by platilo asi 17 milionů korun.

Splavnění Labe do Pardubic lávky bránit nebudou. Kvůli případnému budoucímu vybudování kanálu Dunaj - Odra - Labe jsou však vedené jako dočasné stavby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články