Otevřená zahrada zvítězila v soutěži Pasivní dům roku 2017

Zdroj
Nadace Partnerství
Vložil
Tisková zpráva
08.02.2018 20:05
dřevěný obklad

zelená střecha

Brno

Projektil architekti

Novostavba v areálu brněnského vzdělávacího centra Otevřená zahrada Nadace Partnerství zvítězila v kategorii Cena poroty soutěže Pasivní dům roku 2017. Soutěžní přehlídka hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Budova Otevřené zahradě patří k unikátním příkladům zelených administrativních budov na českém území. Vyhlášení proběhlo 8. února na výstavišti EXPO Praha Letňany jako součást veletrhu For Pasiv.
„Chceme jít příkladem a ukazovat, že stavět chytré a šetrné stavby se vyplatí. Je to náš příspěvek k aktuální diskuzi o změnách klimatu. Úspěšnost globální klimatické politiky je závislá na milionech místních konkrétních opatření obcí, firem, domácností – a právě ve stavebnictví jsou ohromné rezervy,“ říká Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Budova Otevřené zahrady je unikátní zejména v tom, že prostřednictvím systému Lucid monitoruje spotřebu energií nebo vody. V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data. Ta se zobrazují v reálném čase na webových stránkách areálu. „Každý se může podívat, jak se u nás točí kilowaty, tečou kubíky vody nebo jak se energie slunce mění na elektřinu,“ vysvětluje manažer provozu Vlastimil Rieger a dodává: „Díky monitoringu tak víme, že například díky využití dešťové vody ušetříme pětapadesát procent pitné vody nebo že spotřeba energií na topení a chlazení je u nás sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy.“
Stavba v Otevřené zahradě uspěla v konkurenci dalších projektů z celé České republiky, které hodnotila odborná porota složená z projektantů, odborníků na pasivní stavění i architektů.
0 komentářů
přidat komentář