Otevíraly se nepřístupné památky, za týden to budou další

Vložil
ČTK
10.09.2006 21:50
Praha

Praha - Prohlédnout si jinak nepřístupné či méně známé historické objekty, případně se o těch známých dozvědět něco navíc mohli o víkendu lidé v  celé republice. Česko se opět připojilo k celoevropskému svátku, který na opomínané kulturní dědictví upozorňuje. V tuzemsku nějaký program nabízí v rámci Dnů evropského dědictví tisícovka památek ve více než třech stech obcích či městech. Dny potrvají do 17. září; na mnoha místech, například v Praze, se více památek otevře až příští víkend.

    Stovky lidí dnes zamířily například na zámek Komorní Hrádek na Benešovsku. Příležitostí prohlédnout si toto bývalé panské sídlo, které nyní užívá armáda, není během roku moc. Na zámku Sychrov na Liberecku zase návštěvníkům otevřeli i běžně nepřístupné komnaty druhého patra zámku, které procházejí rekonstrukcí nebo na opravu čekají. O víkendu si je prohlédlo 120 návštěvníků, kteří se museli dopředu objednat. Prohlídky ale budou pokračovat denně až do příští neděle.
    V Praze je ode dneška až do 15. září zpřístupněna Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici, kde byla dnes zahájena výstava fotografií dokumentující někdejší pražské židovské město. V  sobotu byla otevřená budova někdejší synagogy v Libni - ta se dnes zpřístupňuje jen u příležitosti výstav či jiných kulturních programů.
    Hlavní město nabídne stěžejní část svého programu v rámci Dnů evropského dědictví příští víkend. Již ve středu se ale budou moci lidé podívat do pankráckého památníku v  Praze 4, který připomíná památku obětí fašistického režimu i oběti politických procesů 50. let.
    O příštím víkendu bude otevřen například palác Pachtů z  Rájova na Anenském náměstí a blízký renesanční dům U francouzské koruny, ve kterém v letech 1607 až 1612 bydlel astronom Johannes Kepler a kde dokončil rukopis díla Astronomia nova. Na hlavním nádraží se lidé budou moci podívat na vládní salonek, který dosud slouží jako místo odpočinku a zázemí pro významné osobnosti cestující vlakem do Prahy a z Prahy. V neděli bude otevřen bývalý kostel sv. Anny, dnes známý jako Pražská křižovatka.
    V Českých Budějovicích budou moci lidé v sobotu navštívit bývalý solní úřad, gotický "srub" - dům z 15. století se zachovanou srubovou jizbou či věž Železnou pannu, která byla od 14. století součástí městského opevnění a jméno dostala podle mučidla, které bylo ve věži umístěno.
    Na mnoha místech republiky budou přístupné kostely, které se jinak otevírají jen u příležitosti mší, radnice, divadla, ale i objekty, které se rekonstruují nebo se jejich opravy chystají. Dny evropského dědictví pamatují i na památky mladší a technické, takže se zpřístupňují třeba vodárenské věže či bývalé doly. Lidé se mohou také přijít podívat do archivů, podzemních chodeb, jeskyní a na další místa. Seznam podle krajů je k dispozici na internetové stránce pořádajícího sdružení www.shscms.cz/ehd.
    V ČR má být otevřeno do 17. září 1056 památek v 318 obcích a připraveno je přes pět set doprovodných akcí. Nemovitých kulturních památek je v České republice evidováno přibližně 40.000. Národních kulturních památek jsou dvě stovky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články