Ostatky architekta Rullera budou na čestném brněnském pohřebišti

Vložil
ČTK
20.03.2019 15:20
Brno

Ivan Ruller

Brno - Brno uloží ostatky architekta Ivana Rullera na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Brněnský architekt Ruller zemřel ve věku 91 let loni v březnu. Mezi jeho díla patří například hala Rondo, židenická obřadní síň, sportovní hala VUT, ale podílel se také na projektu Janáčkova divadla.


O uložení ostatků Rullera v čestném kruhu brněnských osobností rozhodli radní. "Je to zejména z toho důvodu, že je to významný architekt. Místo jeho posledního odpočinku bude odpovídat důležitosti jeho osobnosti nejen v kontextu města Brna, ale také důležitosti jeho tvůrčích děl obecně," uvedl Koláčný. Připomněl, že Ruller dostal v roce 1994 Cenu města Brna.

Brněnský rodák tak doplní čestný kruh, kde mohou lidé najít hroby například Leoše Janáčka, Bohuslava Fuchse, Karla Absolona a dalších. Radní zároveň schválili vybudování většího náhrobku, jehož cena se bude pohybovat od 200.000 do 400.000 korun. Náklady zaplatí město Brno.

Ruller byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Spolupracoval na památnících v Osvětimi a Dakaru i na budování muzea v Tripolisu.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem brněnské fakulty architektury. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. Ruller i v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články