Opuštěná Dukelská kasárna v Opavě mají opět najít využití

Vložil
ČTK
12.03.2015 14:20
Opava

Opava - Představitelé opavského magistrátu chtějí vytvořit koncepci využití areálu bývalých Dukelských kasáren. Pro stávající prázdné budovy hodlají radní najít nové uplatnění. Možnost demolice staveb z konce 19. století odmítají. Většina areálu už patří městu, které předpokládá, že letos získá od ministerstva obrany zbytek pozemků a budov. Fakt, že je nevlastí, dosud rozvoj tohoto prostoru brzdí. ČTK to řekl primátorův náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

    "Město je nyní vlastníkem 90 procent pozemků a budov v areálu bývalých kasáren. Zbytek, který stále patří ministerstvu obrany, je ale pro další rozvoj klíčový. Na něm například stojí trafostanice," uvedl náměstek. Pokud by město pozemky nezískalo, muselo by investovat do stavby vlastní trafostanice.
    Už v minulosti město vytvořilo několik pracovních skupin, které měly přijít s návrhy na využití prostoru o rozloze téměř devíti hektarů. "Vyhodnotíme výsledky předchozích pracovních skupin a vytvoříme novou, která by měla přijít s konečným řešením," uvedl primátor Martin Víteček (ANO).
    Vedení města nepředpokládá, že by v tomto prostoru měly najít uplatnění firmy s těžkou výrobou. Naopak se chtějí soustředit na lehčí průmysl, vzdělávací instituce či bydlení. "Výhodou pro případné zájemce by mohlo být využití železniční vlečky, která do areálu vede," řekl náměstek.
    Dodal, že v části, která pro armádu nadále slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky, se také nesmí stavět. Tam chce město zrekonstruovat stávající objekty. Plocha heliportu, která je využívána i jako hřiště, musí zůstat zachována. Proto bude dál sloužit i sportu.
    Problém Halátek vidí ve využití tří velkých historických budov. "Musíme najít strategického partnera či partnery s vizí, jak je využít. Budovy jsou obrovské a nebude to jednoduché. Sídlit by v nich mohly vzdělávací instituce či sociální služby," řekl.
    Teď je využita třetina areálu kasáren. Dvě budovy koupila a jednu si pronajímá společnost vyrábějící jízdní kola. Část areálu využívají dobrovolní hasiči a tělovýchovná jednota LOS. "Jednu halu má pronajatou Slezská univerzita v Opavě, jednu budovu a garáže využívá jako sklady Slezské divadlo v Opavě, další garáže využívá policie," řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.
    Radnice podle mluvčí eviduje několik žádostí o pronájem, případně o koupi dalších prostor. Tato spolupráce je ale podmíněna opětovným napojením budov na inženýrské sítě. "Trafostanice a přípojka plynu pro celý areál jsou v objektech, které si armáda nechala v majetku," řekla.
    Původně dělostřelecká kasárna byla postavena v Opavě v roce 1889. nejprve se jmenovala Rudolfova, později nesla jméno prvního prezidenta T. G. Masaryka. Po skončení druhé světové války byla přejmenována na Dukelská. Na stavbě historických budov se podílel městský stavební inženýr, malíř, zakladatel a ředitel Městského muzea v Opavě Moritz Hartel. V době totalitního režimu do areálu ročně narukovalo až 1000 vojáků. Armáda objekty opustila v roce 2007.
0 komentářů
přidat komentář

Související články