Opravy chrámu sv. Bartoloměje skončí do konce příštího roku

Vložil
ČTK
27.12.2018 10:15
Kolín

Kolín - V Kolíně pokračují opravy okolí chrámu svatého Bartoloměje. Hlavní část prací by měla být hotova do konce června 2019, oprava kostnice včetně restaurátorských prací na kostech pak má být hotova do konce příštího roku. Náklady dosáhnou zhruba 60 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).


V současnosti firma opravuje hned několik objektů v areálu chrámu, práce pokračují například na hradební zdi, v interiérech zvonice nebo v kostnici. Na zimní období jsou pak plánované především restaurátorské a tesařské práce, které spočívají například v opravě schodiště ve zvonici.

"Historické centrum Kolína dostane zcela nový rozměr, bude opravené, nabídne mnohé zajímavosti exteriérové i interiérové a hlavně - otevře se po mnoha desítkách let historické srdce Kolína všem," řekl Kašpar.

Výběrové řízení na projekt vyhrála firma BFK service, která již několik rekonstrukcí a staveb v Kolíně dělala. Vyhrát výběrové řízení jí pomohlo konsorcium s firmou Gema Art, která se specializuje na záchranu a obnovu památek. Vedení Kolína se již dříve nechalo slyšet, že chrám sv. Bartoloměje musí opravovat firma, která má s opravou památek zkušenosti. Zároveň bude Kolín dbát na to, aby na práce dohlíželi památkáři. Podmínky veřejné zakázky byly nastavené tak, že se stavební firma musela spojit s firmou památkářskou.

Stavební firma v rámci rekonstrukce udělala také stavebně-historický průzkum, zhruba 20 až 30 centimetrů pod povrchem prostranství mezi chrámem a budovou staré školy v areálu památky se našla původní stará dlažba.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní je podle Kašpara to, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články