Nákladové nádraží Žižkov posudek ocenil na 660 milionů Kč

Vložil
ČTK
23.08.2018 11:35
Praha

Praha - Budovu a pozemky Nákladového nádraží Žižkov ocenil znalecký posudek, který si nechal zpracovat pražský magistrát, na zhruba 660 milionů korun. ČTK to sdělil pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Celková investice i s rekonstrukcí podle něj vyjde asi na dvě miliardy. Kromě města by se na ní mělo podílet i ministerstvo kultury, které by v hlavním objektu nádraží chtělo umístit Národní filmový archiv (NFA). Nákup nemovitosti rada města schválila loni v létě.

Plán využití budovy podle Procházky počítá s tím, že ministerstvo kultury využije část nádraží i pro jiné účely než NFA. V plánu jsou i komerční prostory. Opravy největší části rozsáhlého objektu, kde má sídlit archiv, by podle radního měl platit stát.

Město již delší dobu jedná o odkupu objektu. Budovu nádraží vlastní České dráhy, které zároveň s developerskou firmou Sekyra Group v minulosti vytvořily společný podnik Žižkov Station Development. Ten má na budovu nádraží předkupní právo. Město se tak na odkupu musí domluvit i s developerem, který má v plánu na okolním brownfieldu stavět byty a kanceláře. S ohledem na množství stran jsou tak jednání komplikovaná. Radní by měli příští týden schvalovat návrh dalšího postupu a harmonogramu.

Severně od nádraží plánuje postavit novou čtvrť developerská společnost Centra Group, která v roce 2016 pozemky i s projektem koupila od britské firmy Discovery Group. Zatímco Britové chtěli stavět obchodní a kancelářské centrum, projekt Central Group za zhruba devět miliard korun má zahrnovat 2100 až 2600 bytů, park a školku. Začít stavět by společnost chtěla v roce 2020.

Osud prvorepublikové funkcionalistické budovy nádraží se v Praze 3 řeší už roky. Původně měla ustoupit výstavbě, po tlaku místních aktivistů však z demolice sešlo. Od roku 2013 je nádraží kulturní památkou. Stavba z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články