Olomouc finišuje s přípravou nového územního plánu

Vložil
ČTK
18.01.2013 22:40
Olomouc

Olomouc - Olomouc bude mít nový územní plán, o kterém odborníci hovoří od roku 2006, zřejmě na přelomu letošního a příštího roku. Radnice dnes spustila závěrečnou informační kampaň k návrhu územního plánu a lidé i  podnikatelé budou moci do 12. března zaslat své námitky a připomínky k tomuto strategickému dokumentu, který na další roky určí hlavní parametry rozvoje krajského města. Poté by územní plán měl získat finální podobu a bude o něm hlasovat zastupitelstvo.
    
"Předpokládáme, že územní plán bude předložen ke schválení (zastupitelstvu) na přelomu letošního a příštího roku. Hodně ale bude záležet na tom, kolik připomínek a námitek obdržíme a jakého budou charakteru," řekl dnes novinářům vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil.
     Když radnice v roce 2010 vytvořila koncept nového územního plánu, tak k němu poté dostala zhruba 900 námitek a připomínek. Vedení města tehdy zcela vyhovělo 24 procentům z nich, dalších 49 procent akceptovalo částečně. Zbylé radní odmítli.
     Radní vyšli vstříc například odpůrcům stavby severního silničního spoje, který měl vést i městskými částmi Lazce, Řepčín a Hejčín. V návrhu územního plánu už není ani uvažované satelitní městečko v Lošově. Radní naopak nevyslyšeli námitku lidí, kteří požadovali to, aby územní plán nepočítal s přestěhováním úřadu práce z budovy poblíž hlavního nádraží do Hněvotínské ulice na opačném konci města.
     "Chceme, aby diskuse byla dlouhá a zahrnula co nejvíce těch, koho se územní plán dotkne. Během informační kampaně poskytneme opravdu maximum informací. Celý termín seznamování s návrhem, projednávání i přijímání připomínek a námitek opět protáhneme výrazně nad limit, který městu ukládá zákon," řekl dnes novinářům primátor Martin Novotný (ODS).
     Radnice připravila například veřejnou prezentaci návrhu územního plánu i diskusní panel pro podnikatele a odbornou veřejnost. Návrh dokumentu bude do poloviny března vystaven na magistrátu v  Hynaisově ulici.
     Současný územní plán Olomouce úředníci začali tvořit v  roce 1994. V platnost vstoupil o čtyři roky později. K sestavení nového územního plánu město nutí legislativa. Radnice ho ale potřebuje bez ohledu na ni. Současný plán odpovídá podle vedení města realitě poloviny 90. let 20. století, nikoliv aktuálnímu stavu. O tom, že je přežitý, svědčí desítky změn, které městské zastupitelstvo každoročně schvalovalo. Za zpracování nového územního plánu zaplatí radnice podle dřívějších odhadů zhruba 11 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články