Okolí řeky Ostravice v Ostravě čekají další úpravy

Vložil
ČTK
22.04.2021 17:55
Ostrava


Ostrava – Na levém břehu řeky Ostravice v centru Ostravy vzniká nový veřejný prostor. Na Havlíčkové nábřeží v úseku mezi mostem Miloše Sýkory a Hradní lávkou přibude visutá galerie. Navýšením nábřežní zdi stavebníci prostorově oddělí trasu pro cyklisty od chodníku pro pěší a upraví okolní plochy a komunikace. Místo doplní lavičky, lehátka, odpadkové koše, ale také stromy a květinové záhony s trvalkami. Práce by měly být hotovy v září. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.


"Úpravy Havlíčkova nábřeží jsou další z připravovaných etap celkové estetizace prostoru kolem řeky v centru města. Pracujeme na nich od roku 2015. Začali jsme pravým břehem Ostravice, kde jsme nejprve celý úsek od loděnice k Sýkorově mostu sanovali od odpadu, suti a neperspektivní zeleně. Opravili jsme mostní pilíř původní střelniční lávky a pod sochou Miloše Sýkory vystavěli nové terasy k posezení a vyhlídku. Prostor k Hradní lávce jsme vybavili novým mobiliářem a vysadili spoustu nových stromů, okrasných keřů a jiné zeleně," připomněla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Součástí aktuálních úprav řeky Ostravice bude výstavba nové visuté galerie o rozloze 260 metrů čtverečních. Na části galerie bude kamenná dlažba. Místy povrch doplní skleněné desky z vrstveného skla s protiskluzovou úpravou, které budou podsvíceny reflektory. Upravovat se bude také cyklostezka, chodníky a povrch silnice.

"Důležitou částí stavby je kromě visuté galerie a rozšíření prostoru u nábřežní zdi také bezpečnější vedení trasy pro cyklisty a chodce. Doteď se totiž jednalo o potenciálně kolizní místo. Cyklostezka i pěší trasa budou od sebe odděleny," doplnila Šebestová.

Na rekonstrukci této části Havlíčkova nábřeží naváže v květnu druhá stavba, zahrnující úsek mezi ulicemi Na Hradbách a Kostelní včetně sjezdu z ulice 28. října na nábřeží. V tomto úseku přibude nový chodník, zrekonstruuje se cyklistická stezka podél řeky s rozdělením tras pro cyklisty a pro pěší, vysazena bude nová zeleň. Oprava čeká například i opěrnou zeď na straně sjezdu z ulice 28. října. Práce by měly být hotovy do konce tohoto roku. Rekonstrukce prvního úseku bude stát 27,6 milionu korun, úpravy druhé části vyjdou na 11,9 milionu korun.
0 komentářů
přidat komentář