ODS v Brně navrhuje zprovoznění garáží pod koncertním sálem

Vložil
ČTK
21.05.2018 16:30
Brno


Brno - Opoziční ODS v Brně navrhuje zprovoznění podzemních garáží pod připravovaným Janáčkovým kulturním centrem. Byla by k tomu nutná investice asi 35 milionů korun, řekl dnes médiím zastupitel Petr Kratochvíl (ODS). Garáže se 191 místy za čtvrt miliardy jsou zatím nepřístupné, jejich úplné dokončení je v plánu s výstavbou koncertního sálu. Stavba sálu za 1,3 miliardy má začít v roce 2020 a potrvá dva roky. Podle Kratochvíla mohou garáže fungovat do zahájení stavby a nestát ladem. Vyjádření města a městské firmy Brněnské komunikace ČTK zjišťuje.


Ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový již dříve řekl, že garáže budou zavřené z bezpečnostních důvodů, protože nemají dokončené například větrání nebo výtah. "Tento stav může trvat několik let. Nejbližší možný termín začátku realizace je jaro 2020 za předpokladu, že se nikdo neodvolá. Může to být i déle. Nemáme tedy garanci zahájení za dva roky. Aby stavba splňovala podmínky parkovacího domu, je potřeba do dokončení garáží investovat asi 35 milionů korun," uvedl Kratochvíl. Podle něj by to bylo například na větrání a také na kamerový a závorový systém. Letos bude vláda rozhodovat, zda na kulturní centrum přispěje 600 milionů.

Zprovoznění garáží by podle Kratochvíla bylo užitečné v období, kdy Brno spustí letos od září projekt rezidenčního parkování. Navíc v centru zmizí parkoviště z blízkého Dominikánského náměstí, kde bude společenský prostor.

V době výstavby koncertního sálu by Kratochvíl parkovací dům přestal dočasně používat z bezpečnostních důvodů. "Pokud bychom předpokládali, že v pracovní dny bude 150 míst obsazeno 12 hodin denně při sazbě 40 korun za hodinu, činil by roční výnos 19 milionů korun. Do plánované výstavby by tak výnos činil přes 30 milionů, čímž by se i investice na zprovoznění uhradila," dodal Kratochvíl s tím, že v opačném případě hrozí, že budou garáže ležet ladem několik let.

Hrubá stavba garáží skončila na počátku letošního roku. Koncertní sál s více než 1200 místy má stát 1,3 miliardy korun. Z toho dá 600 milionů město, 100 milionů korun a 600 milionů by měl dát stát.
0 komentářů
přidat komentář

Související články