Odborníci: Terasu u výstupu z metra Budějovická není třeba bourat

Vložil
ČTK
13.03.2018 12:40
Praha

Praha - Terasu u Domu bytové kultury (DBK) u výstupu ze stanice metra Budějovická v Praze 4 není třeba bourat. Vyhovuje stavebním normám a pasáž pod terasou tak může být okamžitě zprůchodněna. Na tiskové konferenci to dnes řekli nezávislý autorizovaný statik Marek Lukáš a vedoucí katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT František Wald. Jižní vestibul s eskalátory směrem k DBK uzavřel v polovině ledna pražský dopravní podnik.


"Nosná konstrukce objektu terasy není v havarijním stavu a v žádném případě ji není nutné zbourat. I přes místy postupující korozi opravdu stále ještě vyhovuje stavebním normám,"
uvedl Lukáš. Podle Františka Walda z ČVUT byla stavba naddimenzována a při správné údržbě vydrží ještě mnoho let.

Magistrát začal podle dřívějšího vyjádření mluvčího Víta Hofmana zpracovávat projekt na demolici pasáže. Konstrukce je podle něj ve špatném stavu a je neopravitelná. Podle předsedy představenstva DBK Miroslava Velfla závěry odborníků potvrzují, že magistrátní úředníci vydali unáhlené a nesprávné rozhodnutí. "Uzavření celého prostoru trvá nepřiměřeně dlouho a zcela bezdůvodně znepříjemňuje život obyvatelům hlavního města a podnikatelům na Budějovické," řekl Velfl. Podle něj tímto místem denně projde 90.000 lidí. Navíc 45 podnikatelů a firem z Budějovické poslalo pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) výzvu, aby se věcí začala neprodleně zabývat.

Magistrát závěr nového posudku ale odmítá. Za špatný stav podle něj může i DBK, které se v minulosti v připomínkovém řízení odvolávalo a brzdilo snahu magistrátu pasáž opravit.

"I naší společnosti jde o zachování maximální bezpečnosti, ale jde i komfort občanů. Nařízení preventivních opatření jsme sice neradi, ale respektovali. Ukázalo se však, že byla přijata pouze podle principu předběžné opatrnosti bez seriózní důkladné analýzy,"
uvedl dále Velfl. Podle něj magistrát jednal "zkratově" s ohledem na spadlou lávku v Praze Troji. Ta se zřítila začátkem prosince loňského roku. "Očekávali bychom, že Praha okamžitě zadá aktuální statické posouzení konstrukce, na jehož základě navrhne další postup. To se však nestalo," dodal Velfl.

Zprůchodnění pasáže požaduje rovněž Praha 4. "Je zcela nemožné, aby právě ten ze dvou východů z metra, který disponuje pojízdnými schody, a sousední části podchodu byly nadále uzavřené," uvedl dnes starosta této městské části Petr Štěpánek. Uzavření pasáže podle něj komplikuje lidem přístup k metru, autobusům nebo na nedalekou polikliniku a radnici a poškozuje i zákazníky tamních obchodů. "Instalované podpěry zprůchodnění umožňují," dodal mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.
0 komentářů
přidat komentář

Související články