Obnova velké věže Pražské brány ve Vysokém Mýtě bude rozsáhlejší

Vložil
ČTK
23.09.2021 20:50
Vysoké Mýto

Vysoké Mýto – Obnova velké věže Pražské brány ve Vysokém Mýtě, která začne koncem října, bude rozsáhlejší, než se plánovalo. Původně město počítalo s rozebráním a na- hrazením stropu nad horní místností, který je napaden dřevomorkou, a následnou sanací proti škůdcům. Nakonec ale bude nutné kompletně opravit i střechu.


"Postavené lešení využijeme k výměně poškozené břidlicové krytiny a opravě krovu, abychom se na věž nemuseli v příštích letech vracet, kdyby do střechy začalo zatékat," uvedl starosta František Jiraský (Nestraníci). Podobně v minulých letech město vyměnilo nevyhovující břidlicovou krytinu na zvonici a na obou věžích Litomyšlské brány.

Obnova střechy potrvá deset měsíců. Ještě letos staebníci rozeberou povalový strop zasažený dřevomorkou a místo něj položí nový trámový strop. Částečně vymění některé části krovu a části pozednice. Opravy budou pokračovat v roce 2022 nejdříve ve vnitřním prostoru věže. "Začátkem dubna vyměníme břidlicovou krytinu, zrestaurujeme zlacené prvky a provedeme klempířské práce,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje města Ondřej Halama.

Obnova střechy na velké věži Pražské brány bude stát 8,3 milionu korun. Třetinu nákladů letos pokryje milionová dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, zbývající přibližně dvě třetiny zaplatí město. Na pokračování oprav v příštím roce město požádá opět o dotaci z Programu regenerace. S dokončením stavebních prací se počítá v červnu příštího roku. O prázdninách by si Pražskou brána mohla opět mohla prohlédnout veřejnost, letos byla kvůli špatnému stavu stropu uzavřená.

Pražská brána je jednou ze tří vysokomýtských bran postavených ve 14. století jako součást kamenného městského opevnění. To časem ztrácelo svůj vojenský význam a od konce 18. století se začalo postupně bourat. Pražská brána byla ve druhé polovině 19. století zásluhou Aloise Vojtěcha Šembery zachráněna a opravena. Do velké věže, která slouží jako vyhlídková, se vstupuje po točitém schodišti malé věže a mostu nad lomeným portálem brány. Malá věž si zachovala cihelné cimbuří a vysokou zděnou střechu. Nad gotickým portálem město zrestaurovalo sgrafitovou výzdobu, která vychází z kreseb Mikoláše Alše.
0 komentářů
přidat komentář

Související články