Občané Plzně-Lochotína rozhodli, že chtějí sochu růžového králíka

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
21.02.2020 17:45
Plzeň

Plzeň – Socha obřího růžového králíka, který požírá drobné bledé lidské tělo bez hlavy, na svém místě na největším plzeňském sídlišti Lochotín zůstane. Z 15.800 hlasů bylo 58 procent pro jeho zachování a 42 procent proti. Konečné výsledky internetového hlasování dnes na svém facebookovém profilu zveřejnil městský obvod Plzeň 1.


Třítunový králík od Adama Trbuška, tehdejšího studenta plzeňské fakulty designu a umění, je na křižovatce širokých ulic Karlovarská a Studentská pátým rokem. Pětimetrová betonová socha poblíž tramvajové zastávky, které díky solárnímu napájení svítí oči, budí trvale silné emoce, negativní i pozitivní ohlasy. Obvodu 15. července vyprší smlouva o výpůjčce, kterou má s fakultou a každoročně ji obnovuje. Obvod slíbil, že se bude ptát občanů na názor, ale ne každý rok.

Lidé už o soše v anketě rozhodovali před dvěma lety, kdy bylo pro 56 procent hlasujících. Část králíka rezolutně odmítá, části se líbí. Některé matky si zejména na sociálních sítích stěžovaly, že králík děsí děti, jiné naopak tvrdily, že si ho děti oblíbily.

Socha nazvaná Panoptikum je Trbuškova bakalářská práce. Je jeho reakcí na současnou společnost a konzumní způsob života. "Cílem mé práce bylo vytvořit monument, pomník současnosti zobrazující stav společnosti tak, jak jej vnímám. Satirické dílo, znázornění člověka uvězněného v systémovém mechanismu. Naprosto bezmocný, nemocný a oddaný. Každý svým dílem přispívá k živení tohoto monstra, a co hůř, nekrmíme ho ničím jiným než sami sebou a ještě ho s láskou opečováváme," řekl autor ČTK koncem roku 2015.

Díky růžovému nátěru vynikají králíkovy bílé zuby, oči a ocásek i bledá lidská figura s bezmocně svěšenými končetinami. Autor se inspiroval obrazem Saturn požírající jedno ze svých dětí, který v roce 1823 vytvořil španělský malíř a rytec romantismu Francisco Goya.
0 komentářů
přidat komentář