O karlovarskou halu se zajímá policie,chce od magistrátu odpovědi

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
31.01.2007 11:20
Karlovy Vary

Karlovy Vary - O připravovanou stavbu nové karlovarské multifunkční haly se zajímá policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Magistrát města obdržel materiál s údajně dvěma desítkami otázek, souvisejících například s tendrem na stavební firmy, na něž má protikorupční policii odpovědět. Novinářům to dnes bez bližších podrobností sdělila primátorka Veronika Vlková (ODS).

    Zahájení vyšetřování ČTK potvrdila mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková. Ale ani ona nechtěla sdělit nic konkrétního. "Mohu nyní jen říci, že se touto záležitostí zabýváme a že ji dozoruje Okresní státní zastupitelství v Karlových Varech," uvedla.
    Primátorka Vlková konstatovala, že není určen přesný termín, do něhož má magistrát odpovědi vypracovat. Podklady připraví jednotlivé odbory. Nikdo z vedení města nechtěl říci, proč se policie o tendr zajímá. Při jednání zastupitelstva 19. prosince ale opoziční zastupitel Jiří Kotek (SNK ED) napadl výběrové řízení, z něhož vyšlo vítězně sdružení stavebních firem Syner, Baustav a Metrostav. Naznačil dokonce, že by se mohlo jednat o korupci.
    Primátorka uvedla, že se sama okolnostmi spojenými s výběrem zhotovitele multifunkční haly zabývá a chce mít ve věci jasno. Už proto mluvila s některými účastníky losování firem, například s notářkou. Jinak je ale klidná, protože se tendr uskutečnil před listopadovými komunálními volbami a byla to záležitost bývalého vedení radnice, řekla. "Dosud jsem nezjistila nic, co by mohlo výběrové řízení zpochybnit a potvrzovalo by nějaké korupční jednání," poznamenala.
    Náměstek Petr Keřka (ODS) připustil, že dotazy policie souvisejí s přípravou stavby haly, která započala v roce 2002. Na co konkrétně se policie ptala, ale nechtěl odpovědět. Nechtěl ani komentovat, jestli zájem policie může souviset s účastí společnosti Syner v tendru na stavbu haly.
    Vlivný liberecký podnikatel, spolumajitel stavební firmy Syner Petr Syrovátko, je obžalován z uplácení. Uvádí ale, že se cítí nevinen. K případu se na radu svého právníka nebude vyjadřovat. Syrovátko údajně poskytl úplatek, aby získal dvousetmilionovou zakázku na rozšíření liberecké nemocnice. Hrozí mu za to až pět let vězení. Na případ narazili žalobci při vyšetřování úplatkářské aféry kolem společnosti Tender Group Plus.
    Slavnostní zahájení stavby haly a položení základního kamene se uskuteční ve čtvrtek. Do přípravných prací souvisejících se stavbou investovalo město dosud asi 24 milionů korun. Peníze byly určeny na zpracování dokumentace k územnímu řízení a stavebnímu povolení. Z celkových nákladů na multifunkční halu by měly Karlovy Vary zaplatit kolem 924,5 milionu korun. Dalších 155 milionů korun je slíbená státní dotace. Zastupitelstvo schválilo, že si může město půjčit na stavbu u Komerční banky částku do výše 600 milionů korun.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Syner jsou podvodnici
pirt
20.03.07 11:45
zobrazit všechny komentáře

Související články