Nový rohový dům na Václavském nám. ponese název The Flow Building

Vložil
ČTK
03.06.2019 18:40
Praha

Nové Město

Praha - Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The Flow Building. Developerská společnost Flow East dosud označovala objekt jako Květinový dům, vzhledem k tomu, že jejím cílem ale bylo zachytit v budově "ducha nepřetržitého koloběhu města, jeho flow", přistoupila ke změně názvu. ČTK to dnes sdělili zástupci developera.

Po fasádě vznikajícího rohového domu se navíc mají vlnit pomyslné proudy energie, které byly architektům inspirací při projektování domu.

"Praha se etablovala jako jedno z předních hlavních evropských měst. Proudí sem toky investic, probíhají zde významné obchodní transakce, město zažívá příliv talentů, nových technologií, nápadů a kreativních myšlenek z celého světa. Naším cílem bylo zachytit ducha tohoto nepřetržitého koloběhu města, jeho 'flow', právě v naší nové budově na Václavském náměstí," uvedl k novému jménu budovy ředitel Flox East James Woolf.

Budova s devíti nadzemními a třemi podzemními podlažími má být dokončena ve druhém čtvrtletí roku 2020 a má nabízet kancelářské a obchodní prostory. Záměr stavět nový dům ale vyvolával od počátku i negativní reakce. Do příprav jeho výstavby zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků. Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům, který původně stál na místě současného rozestavěného domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, za kulturní památku. Podle kritiků úřad tak rozhodl zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.

Novostavba zároveň zaplní i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny, který byl dlouhá léta opuštěný a zdevastovaný. V roce 2008 ho tehdejší majitel zboural, teprve pak požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo. Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt již vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády. Naproti tomu někdejší rohový dům z roku 1880 byl v dobrém technickém stavu.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Svislismus
Vích
03.06.19 09:13
zobrazit všechny komentáře

Související články