Nový most v Jaroměři usazoval velký jeřáb

Vložil
ČTK
27.12.2014 18:25
baum & baroš ARCHITEKTI

Jaroměř (Náchodsko) - Stavbaři v Jaroměři dnes usadili s pomocí velkého jeřábu na pilíře nový ocelový most přes Labe. Původní most pro pěší a cyklisty poškodila loňská povodeň a bylo nutné ho strhnout. ČTK to sdělil starosta města Jiří Klepsa.
    Samotnému osazení mostu předcházela dvoutýdenní příprava. Dělníci ocelovou konstrukci, která se vyráběla již od září, montovali až na místě. Na jejím osazení se od rána podílely tři desítky lidí. Jeřáb přenášel most těžký 55 tun do dálky 47 metrů od své osy.
    "Most měří 60 metrů. Bylo potřeba mít jeřáb o nosnosti 500 tun. Konstrukci bylo třeba zvednout z místa, kde se montoval a kde byl provizorně podepřen a pootočit jí nad řeku," řekl ČTK stavbyvedoucí Kamil Málek.
    Původní most pochází z roku 1884 a od roku 1931 k němu přibyla pěší lávka. Most je hlavně spojnicí mezi školou Na Ostrově a hlavním náměstím. Loni v červnu rozvodněná řeka rozštěpila mostní pilíř a zřítila se také železná lávka.
    Radnice chtěla řeku provizorně přemostit, což by ale bylo dost drahé. V soutěži zvítězil návrh architekta Mirko Bauma, na němž se podíleli také David Baroš a Vladimír Janata, v jejichž představě most připomíná páteř. Komise celkem vybírala z více než pěti desítek návrhů. Architekt Baum již v Královéhradeckém kraji také navrhl lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Orlici v Hradci Králové.
    "Baumovy práce charakterizují křehké formy originálních a co nejvíce odhmotněných ocelových konstrukcí. Jeho nejznámějším dílem je novodobý ocelový krov nad lodí karmelitánského kláštera ve Frankfurtu nad Mohanem," řekl ČTK kunsthistorik Pavel Panoch.
    Stavební firma by měla práce dokončit do 5. února. Ještě musí mimo jiné osadit roštové nosníky a pochozí konstrukce. Město za něj zaplatí 27,2 milionu korun, z toho 18,2 milionu korun získalo z evropských dotací. Zároveň se ještě pokusí získat státní dotace. "Bude to velmi pěkná moderní dominanta města," řekl starosta Klepsa.
0 komentářů
přidat komentář

Související články