Nový majitel slavné Zemanovy kavárny ji opraví, otevře v květnu

Zdroj
Kristina Vurmová Labohá
Vložil
ČTK
01.11.2011 23:45
Brno

Bohuslav Fuchs

Brno - Slavnou brněnskou Zemanovu kavárnu čeká v následujících měsících rekonstrukce interiéru i exteriéru. S plány na její opravu přišel nový majitel budovy, která je replikou funkcionalistické brněnské stavby od architekta Bohuslava Fuchse. Zemanova kavárna by se měla veřejnosti otevřít jako restaurace příští rok na jaře. Mimo to se v ní budou konat i výstavy, informoval novináře nový majitel, brněnský podnikatel Igor Fait.

    "Na budově se podepsal zub času, chceme jí navrátit prvorepublikový lesk," uvedl Fait. Ten v říjnu koupil společnost 1926 Zemanova kavárna s.r.o., která kavárnu provozuje. Stavba podle Faita projde na zimu opravami. Zrekonstruují se dlažby na terasách a chodnících i střešní plášť a okapy, budova dostane nový nátěr fasády. Opraví se osvětlení i podlahy v budově. Především úpravy exteriérů ale musejí stavbaři konzultovat s památkáři.
    Souběžně chce nový majitel vyřešit i soudní při s městem. Firma 1926 Zemanova kavárna totiž dluží městu za pronájem pozemků.
    Fait je předsedou představenstva společnosti Jet Investment, která podniká mimo jiné v realitách a výrobním průmyslu. Fait provozuje i luxusní brněnskou restauraci U Kastelána, která by se podle neoficiálních informací měla přestěhovat právě do opravené Zemanovy kavárny.
    Původní Zemanova kavárna byla postavena v roce 1926. Bohuslav Fuchs ji navrhl na zakázku kavárníka Josefa Zemana, aby nahradila dřevěný pavilón Café Schopp Pavillon. Kavárna byla v padesátých letech minulého století znárodněna a poté sloužila různým účelům. V roce 1964 musela ustoupit budování Janáčkova divadla. Její replika, která byla postavena v roce 1995, stojí o něco dále než původní stavba.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
rekonstrukce rekonstruovaneho?!
Jan Sommer
02.11.11 11:27
zobrazit všechny komentáře