Novou školu ve Staré Boleslavi pro 1000 dětí zřídí svazek obcí, zatím je jich 11


Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – Novou svazkovou školu ve Staré Boleslavi bude zřizovat dobrovolný svazek obcí. Poměrnou částkou by měly přispět na stavbu a provoz, smlouva jim zaručí potřebný počet míst ve školách. Založení a vstup do svazku schválili minulý týden zastupitelé Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi, zájem o členství ve svazku původně projevilo 18 dalších obcí. Aktuálně zatím schválila smlouvu zastupitelstva 11 obcí, v pěti dalších teprve budou rozhodovat, řekla dnes ČTK za město Kateřina Stránská. Škola zhruba pro 1000 dětí by se mohla otevřít v září 2026, vyjde na 1,5 miliardy milionu korun.


"Jedná se o jeden z nejvýznamnějších kroků vedoucích k realizaci nové školy ve Staré Boleslavi, která zabezpečí nejen dostatečný počet míst pro místní děti, ale dále výrazně omezí neřízený příliv děti z okolních vesnic a obcí v rámci takzvané přestupové turistiky," uvedlo město na facebooku. Svazek už odsouhlasily například obce Káraný, Skorkov, Konětopy, Dřísy, Křenek, Borek nebo Záryby. V obcích svazku žije přes 28.000 lidí, nyní dojíždí do brandýských základních škol téměř 400 žáků.

Obce by měly přispět na stavbu i provoz školy poměrně podle počtu rezervovaných míst. Většinu investice svazek uhradí z ministerské dotace. "Na svazkovou školu stát přispěje podstatně více, než na školu pro jedno město. Takže za stejné množství proinvestovaných městských peněz dostaneme podstatně víc kapacity školy, než kdybychom projekt stavěli jen pro město. Fakticky bychom ani neměli dost prostředků na to významně menší školu si z dotací sami postavit," uvedl na facebooku místostarosta Patrick Zandl (Piráti).

Škola má stát na tříhektarovém pozemku mezi ulicemi Třebízského a Lhotecká. Počítá se s 36 kmenovými učebnami pro první i druhý stupeň a 15 až 19 odbornými učebnami. Součástí areálu má být například venkovní atletický ovál, tělocvična s využitím pro mimoškolní sportovní aktivity, aula pro 250 lidí a školní knihovna. Plánovaná školní kuchyň s kapacitou až 2500 jídel by do budoucna mohla zásobovat všechny boleslavské školy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články