Nové vedení Plzeňského kraje nechá znovu posoudit stavbu galerie v Plzni

Vložil
ČTK
05.04.2022 17:30
Plzeň

Kuba & Pilař architekti


Plzeň – Nové vedení Plzeňského kraje, které nastoupilo letos 14. února, objednalo od architektů a stavbařů aktuální posouzení plánované stavby budovy Západočeské galerie v centru Plzně. Zaplatí za něj 199.000 korun. Koalice se kvůli růstu cen stavebních materiálů a prací obává, že současná cena nové budovy, která by měla podle platného stavebního povolení být v centru Plzně, se může zvýšit z 1,2 miliardy Kč až o polovinu. Ekonomický náměstek hejtmana Roman Zarzycký (ANO) řekl, že není v tuto chvíli přesvědčený o tom, že si kraj tuto investici může dovolit.


"Není mi jasná potřebnost posouzení, protože aktualizaci nákladů každoročně vyhodnocuje architektonická kancelář Kuba & Pilař, která je autorem projektu i prováděcí dokumentace a do detailu projekt znají. Skutečnou cenu za případnou realizaci ukáže pouze soutěž na dodavatele, přepočítávání nám bude k ničemu," řekla opoziční zastupitelka Marcela Krejsová (ODS), dlouholetá propagátorka stavby galerie. Podle ní kraj už 20 let porušuje zákon tím, že nechrání cenná výtvarná díla. "Máme řádně hospodařit s majetkem. V případě sbírek svěřených galerii se hovoří o hodnotě 1,5 až dvě miliardy korun," uvedla.

Zarzycký řekl, že právě proto, že se kraj chová jako řádný hospodář, zadal analýzu rozhodnutí předchozí rady od expertů spojených s ČVUT. "Dal jsem posoudit nejen výši investice, ale i dostupnost materiálů i predikci toho, jestli jsme vůbec schopni získat dotaci. A pak se obrátíme na Martina Baxu (ministr kultury za ODS, donedávna primátor Plzně), a on bude moci říci, jestli je pro něj prioritou v Plzni právě galerie nebo depo (rekonstrukce kulturně kreativního areálu DEPO2015 za necelou miliardu korun), protože máme možnost žádat pouze o jednu dotaci," uvedl hejtmanův náměstek. Kraj vyzve ministerstvo, aby umožnilo kofinancování z národních zdrojů, ale nejdřív musí znát aktuální cenu díla.

Podle opozičního zastupitele a poslance Marka Ženíška (TOP 09), který byl do 14. února náměstkem hejtmanky pro kulturu, působí částka 199.000 korun úsměvně, protože běžně se přepočet dá pořídit za 20.000 až 50.000 korun. "Cena už byla přepočítaná loni 21. prosince, takže k ní lze připočítat deset až 12 procent inflace a částka bude aktuální," uvedl. Vyjádřil obavu, aby zpracovávaný materiál nesloužil nové koalici ke zmaření projektu. "V tom případě bych doporučovat, aby se těch 199.000 korun dalo raději na ty sbírky, které jsou v nevyhovujících prostorách," řekl.

Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) stále platí usnesení, že stavba galerie začne, pokud kraj sežene 480 milionů Kč z externích zdrojů. "Náklady 1,2 miliardy v dnešních cenách nejsou reálné, když si představíme, o kolik se zdražily hlavní navrhované materiály, jako je sklobeton a železobeton. Po validaci od ČVUT očekávám sumu 1,5 až 1,8 miliardy korun," řekl Zarzycký. Podle něj si teď město musí stanovit priority. V usnesení platném do října má to, že dá pozemek kraji jako vklad do investice, pokud se seženou národní dotace.

Současně kraj sonduje možnost využití zdevastované památkově chráněné budovy městských lázní v centru Plzni. "Nová koalice to má ve volebním programu. Zatím je to ve stadiu úvah, ale určitě to není vyloučené," řekl krajský radní pro kulturu Libor Picka (STAN). Koalice zatím nedokáže říci, na kolik by jejich rekonstrukce přišla. Šéf zastupitelského klubu ODS a senátor Pavel Karpíšek, který byl do 14. února náměstkem pro ekonomiku, řekl, že by nebylo dobré, aby kraj vynakládal peníze na bývalé lázně, které nejsou v jeho majetku, patří italské firmě. "Nic jsme na ně zatím nevydávali," řekl Špoták. Dodal, že nepadlo žádné rozhodnutí o tom, že by se budova lázní měla využít jako galerie. Špoták, Karpíšek i Picka shodně uvedli, že se jim velmi neutěšený stav lázní nelíbí. Italský vlastník si nechal zpracovat projekt na jejich přestavbu, který počítá s novým bytovým domem na pozemku za lázněmi.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Luigi
Ludváros
06.04.22 09:18
není to málo?
Jan Slabák
06.04.22 09:09
vyplatí?
betonář
08.04.22 11:56
Otázka
Vích
08.04.22 07:21
Odpověď
DIN
08.04.22 09:03
zobrazit všechny komentáře

Související články