Nová technická knihovna už roste

Zdroj
Soňa Remešová
Vložil
ČTK
14.06.2007 11:15
Praha


Praha - Rektoři pražských technických škol spolu s ministryní školství Danou Kuchtovou a stavbaři dnes podepsali pamětní listinu, kterou uloží do stavby nové Národní technické knihovny, která vyrůstá na Flemingově náměstí v  Praze 6. Stavba má být dostavěna na konci roku 2008 a do plného provozu má být uvedena o prázdninách roku 2009. Zatím je vidět první podlaží. Do budovy přestěhují své knihovní fondy technické vysoké školy a část knih přijde z  Klementina. Své místo zde najde i městská knihovna Dejvic.
    Pamětní listinu, kterou signoval také starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, vloží stavbaři do parteru stavby s dalšími předměty charakterizujícími současnost. Jako schránka listiny bude sloužit patrona dodnes funkční potrubní pošty, která od 30. let minulého století slouží v Klementinu.
    Stavba přijde na 1,8 miliardy korun. Nová technická knihovna bude moci pojmout víc než 1,7 milionu svazků.
    Nejžádanější tituly budou volně přístupné přímo na místě, a to v počtu půl milionu svazků. Dosud však není vyřešen právní vztah jednotlivých knihoven, které mají v budově sídlit. Původně se počítalo se založením veřejné výzkumné společnosti, to však nový zákon upravující tento druh společností nedovoluje. Rektoři doufají, že se problém podaří vyřešit.
    V knihovně budou uloženy i vysoce ceněné unikáty technické literatury. Zřejmě nejvzácnější kus Mechanika Hannse Holtzhammera z roku 1603 obsahuje německy, latinsky a řecky psané studijní poznámky a 134 obrázků strojů, kladek, rumpálů a důlních strojů. Nejstarší knihou, která najde nový domov v Praze 6, bude dílo Albrechat Dürera vytištěné v Norimberku roku 1525. Zájemci v knihovně naleznou také díla Keplerova, Newtonova a Pascalova.
    Nová technická knihovna bude studentům, pedagogům, výzkumníkům a široké technické veřejnosti zprostředkovávat i aktuální vědecké informace. Již dnes státní technická knihovna zpřístupňuje svým uživatelům na tisíce dokumentů prostřednictvím internetu.
    Budova bude mít šest nadzemních podlaží, která budou určena pro veřejné prostory knihovny a její administrativní zázemí, a tři podzemní podlaží s parkovištěm a depozitářem knih. Nadzemní patra budou až po střechu budovy prostoupena ústředním atriem. Při proskleném obvodu budovy a také kolem atria budou soustředěny studovny s vysokými nároky na světlo. V dalších částech knihovny pak budou stát regály s volným výběrem knih a časopisů a studovny s počítači. Knihovna nabídne téměř 1300 čtenářských míst ve více než 50 učebnách a studovnách. K dispozici zde bude 400 osobních počítačů s připojením na internet a v celé budově bude i funkční bezdrátové připojení.
    Autorem architektonického návrhu knihovny je ateliér Projektil Architekti. Výběrové řízení na výstavbu a financování budovy vyhrála skupina Sekyra Group. Firma zabezpečuje nejen potřebné investice, ale také výstavbu, inženýrskou činnost, dokumentaci a technický dozor. Financování stavby je zajištěno formou dlouhodobého úvěru se splatností do roku 2014, který poskytne konsorcium Dexia Kommunalkredit Czech Republic a Česká spořitelna. Stavba byla zahájena loni v  říjnu a základová betonová deska budovy byla položena počátkem roku letošního.
0 komentářů
přidat komentář

Související články