Nová scéna funguje od roku 1983, působí zde hlavně Laterna Magika

Vložil
ČTK
24.06.2021 17:15
Praha

Karel Prager


Praha – Vizitka Nové scény Národního divadla (ND), která se stala kulturní památkou:


- Nová scéna vznikla během rozsáhlé rekonstrukce Národního divadla mezi lety 1977 a 1983, která dala české první scéně její současnou tvář, k níž patří i moderní budova se skleněnou fasádou. Právě kontroverzní stavba architekta Karla Pragera se stala nejviditelnějším výsledkem rekonstrukce, ačkoli změny se dotkly i původní budovy. Během rekonstrukce, kterou vedl architekt Zdeněk Vávra (otec divadelníka a také architekta Davida Vávry), byla mimo jiné vybourána provozní část budovy na jižní straně, tedy Prozatímní divadlo a Schulzův dům.

- Budova architekta Karla Pragera, autora Federálního shromáždění, s ikonickou skleněnou fasádou navrženou proslulým výtvarníkem Stanislavem Libenským, budila spory už v době svého vzniku, a to nejen vnější podobou. Rychle se například ukázalo, že variabilní interiér má řadu nedostatků a na přestavby sálu se tak časem rezignovalo. Prager svůj projekt dokončil ve velmi krátkém čase, na parcele ležící při východní straně divadla původně měl vedle provozní budovy a restaurace vyrůst jen společenský sál.

- Všechny budovy se také již stavěly, když scénograf Josef Svoboda v roce 1980 přišel s návrhem na výstavbu divadelního prostoru pro soubor Laterny magiky. Zakázku nakonec ale místo Svobody získal Prager, který zaručil, že budova bude hotová do původně požadovaného výročí Národního divadla v listopadu 1983. První představení na Nové scéně se tak odehrálo jen dva dny po znovuotevření historické budovy, 20. listopadu 1983, kdy měla premiéru inscenace Strakonického dudáka v režii Václava Hudečka.

- "Snaha souboru byla tu jistě chvályhodná, ale od kořene omylná, nehledě na to, že herci Národního divadla si budou muset na tyto principy hry ve zcela novém prostoru teprve zvykat a dlouho se je také učit," zhodnotil zdrženlivě inscenaci české klasiky divadelní časopis Scéna. Po pokusech s činohrou, která zde nalezla útočiště během rekonstrukce Stavovského divadla, nebo operou (kterou ale rušil hluk z Národní třídy) či baletem se nakonec na Nové scéně zabydlela hlavně Laterna magika. První představení zde odehrála v únoru 1984, definitivně se sem z paláce Adria přestěhovala v roce 1992.

- Nová scéna, která se nyní stala kulturní památkou, ale někdy hostí i představení činohry, baletu a opery nebo některé originální divadelní projekty. V příštích letech se chystá rekonstrukce budovy, při které by měla vzniknout divadelní scéna s variabilním uspořádáním prostoru sálu pro různá představení s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou. Práce by měly začít příští rok, hotovo by mělo být v roce 2024. Podle dřívějších informací by měla rekonstrukce stát asi 700 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články