NK chce Klementinum bez aut, počítá s podzemními garážemi

Zdroj
Leona Matušková Heczková
Vložil
ČTK
05.04.2011 22:35
Praha

Praha - Z areálu barokního Klementina by měla zmizet auta, ředitel Národní knihovny (NK) Tomáš Böhm plánuje vybudování vjezdu z Platnéřské ulice do podzemních garáží s kapacitou 20 aut a manipulační plochou pro zásobování. Areál Klementina by se tím zklidnil a otevřel by se různým akcím pro veřejnost. Böhm to dnes řekl ČTK. Do konce dubna chce vypsat výběrové řízení na druhou etapu revitalizace Klementina a do půlky dubna tendr na dostavbu depozitáře v Hostivaři.
    S vjezdem z Platnéřské se počítalo už v  původních plánech na revitalizaci Klementina, záměr však kritizovali památkáři. Podle Böhma by nyní protesty neměly nastat, protože budování vjezdu nebude vyžadovat bourání portálu ani žádné další přílišné zásahy.
    Zásadní slovo při plánování revitalizace Klementina by měla mít podle Böhma obnovená poradní skupina architektů a památkářů, kterou zrušil předchozí ředitel Pavel Hazuka. Poradní sbor pomáhá také s vypracováním nové strategie rozvoje knihovny do roku 2016. Její detaily chce Böhm představit na tiskové konferenci, kterou plánuje na 20. dubna k příležitosti 100 dnů od nástupu do funkce.
    "Rozdělíme Klementinum do několika sekcí podle toho, jak budou přístupné veřejnosti, cílem je mít co nejotevřenější knihovnu," uvedl Böhm. Počítá se s tím, že by bylo přízemí zcela přístupné bez omezení.
    NK by také ráda využila prostor uvolněný po Národní technické knihovně, která se odstěhovala do Dejvic. Konat se v ní mají koncerty, výstavy a přednášky.
    Knihovna byla v minulosti kritizována za drahou rekonstrukci Klementina. Oprava budovy spolu s dostavbou hostivařských depozitářů měla stát zhruba tři miliardy korun. NK pod minulým vedením byla napadána i za netransparentnost strategií rozvoje knihovny.
    Böhm krátce po svém nástupu do funkce na začátku tohoto roku zrušil tendr na dostavbu hostivařského depozitáři, považoval ho za drahý. Do půlky dubna by měla Národní knihovna vypsat nový tendr, o 120 milionů korun levnější než ten předešlý.
    Národní knihovna před pár lety vyhlásila architektonickou soutěž na novou budovu, která měla nahradit nevyhovující prostory barokního Klementina. Na jaře 2007 zvítězil se svým futuristickým projektem architekt Jan Kaplický, kvůli odporu některých pražských politiků a prezidenta Václava Klause nebyl záměr realizován.
    Místo toho vláda rozhodla o revitalizaci Klementina a dostavbě depozitáře v Hostivaři. Ani současný šéf Böhm nepočítá s obnovení plánu na výstavbu nové knihovny podle Kaplického.
    Böhma jmenoval ředitelem knihovny na základě konkurzu ministr Jiří Besser (za TOP 09). Předtím instituci vedl Pavel Hazuka jmenovaný na podzim 2008 tehdejším ministrem kultury Václavem Jehličkou (tehdy KDU-ČSL) bez výběrového řízení. Jehlička Hazukou nahradil předešlého ředitele Vlastimila Ježka, který prosazoval Kaplického projekt.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Podzemní garáže
Vích
07.04.11 10:39
zobrazit všechny komentáře

Související články