NGP chce dokoupit pozemky pro depozitář v Jinonicích za 33 mil. Kč

Vložil
ČTK
13.01.2020 21:25
Praha

Jinonice


Praha - Národní galerie Praha (NGP) chce koupit od hlavního města za 33 milionů korun dva pozemky v Jinonicích pro stavbu depozitáře. Měly by doplnit pozemek, na kterém chce galerie stavět, má však nevyhovující tvar. Informaci o záměru nákupu, který by měl být dojednán do září, dnes podle tiskového odboru Strakovy akademie vyslechla vláda. O potřebě depozitáře mluví vedení galerie dlouho a je také podmínkou přestavby Veletržního paláce, který zčásti také jako depozitář slouží.


Podle materiálu, který vládě předložil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), by měly dva pozemky doplnit ten, který už galerie v Jinonicích má k dispozici. "Uvedený pozemek má limitující lichoběžníkový tvar (jedná se v podstatě o neúplný trojúhelník), který je pro výstavbu depozitární budovy výrazně limitující," stojí v předkládací zprávě. Pozemek také nemůže být podle územního plánu celý využitý pro stavbu. Proto chce galerie pozemek rozšířit. Národní galerie v Praze konzultovala možnost získání jiných vhodných pozemků s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, ten ale jiné pozemky vhodné pro stavbu depozitáře nemá.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 32,95 milionu korun bez DPH, smlouva se musí uzavřít do 20. září. Peníze na nákup pozemku půjdou z ministerského programu Péče o národní kulturní dědictví I.

Pověřená ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma v prosinci novinářům řekla, že NGP pod jejím vedením pokračuje v projektu rekonstrukce Veletržního paláce, který zahájil bývalý ředitel NGP Jiří Fajt. Nebude ale podle ní zahájena dříve, než bude postaven depozitář galerie v Jinonicích, jeho zprovoznění odhaduje za šest či sedm let. Rekonstruovaný Veletržní palác by podle ní pak mohl být za 15 let.

Premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně uváděl, že rekonstrukce funkcionalistické budovy patří mezi prioritní investiční akce vlády a s penězi na ni se počítá v novém investičním programu, který vláda připravuje. Fajt odhadoval, že by nový Veletržní palác mohl být za šest let.

Národní galerie Praha má v hlavním městě šest budov se stálými expozicemi nebo výstavami, výstavy pořádá také ve Valdštejnské jízdárně, která patří Senátu. Galerie spravuje nejrozsáhlejší sbírku výtvarných děl v Česku. Je institucí s více než dvousetletou tradicí, která shromažďuje, eviduje, studuje, vystavuje, publikuje a zprostředkovává umělecká díla všech výtvarných oborů od antiky až po současnost.
0 komentářů
přidat komentář

Související články