Nejlepší stavbou Libereckého kraje je Maškova zahrada v Turnově

Vložil
ČTK
09.09.2016 08:35
Liberec

BFB studio: Maškova zahrada

Liberec - Sportovní a rekreační areál Maškova zahrada v Turnově se stal vítězem 12. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje. Porotce zaujal po architektonické, urbanistické i dispoziční stránce. ČTK to dnes řekl krajský radní a předseda poroty Vít Příkaský (ČSSD).


"To vše je velmi účelně skloubeno a propojeno. I prostředí kousek od centra a zasazení do přírodního prostředí si asi všechny porotce získalo," uvedl Příkaský.

Ocenění vnímá starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok) jako signál, že jdou po správné cestě. "Snažíme se, aby veřejné stavby byly zajímavější a nebyly fádní," uvedl starosta. Už loni Turnov v této soutěži uspěl, když jednu z kategorií vyhrála přestavba walfdorfské školky.

Architektura sportovně rekreačního areálu připomíná i jeho předchozí využití, kdy zahrada sloužila jako zásobní sbírka dřevin pro sychrovský zámek. Areál s velkým podílem dřeva je ukázkou organické architektury, například zimní stadion je ve tvaru listu.

Postavení areálu stálo město přes 180 milionů korun. Jeho výstavbu radnice plánovala už před 15 lety, realizace začala až na přelomu let 2014 a 2015. Jako první byl loni na podzim dokončen krytý zimní stadion. V první sezoně ho využilo zhruba 100.000 lidí. Od letošního jara je otevřené venkovní koupaliště s vodními atrakcemi, toboganem a skluzavkami. Plánovaná kapacita byla 1000 návštěvníků, v některých dnech byl ale zájem mnohem vyšší. Rekord je 3200 lidí za den. "Zjišťujeme, že kapacita může být větší, v tom problém není. Problém je, aby stíhaly doprovodné služby, takže tam očekávám, že bychom na příští sezonu posílili zázemí a občerstvení," uvedl starosta. V areálu je také hojně využíván skatepark, jsou tam tam in-line dráha, dětská a sportovní hřiště.

V krajské soutěži byly oceněny i další stavby. Uspěl rekonstruovaný zámek ve Svijanech na Liberecku. Zchátralou památku koupil před třemi lety nedaleký pivovar a do její obnovy už za přispění tzv. norských fondů investoval 60 milionů. U veřejnosti nejvíce hlasů získala rekonstrukce silnice z Bedřichova do Hrabětic, jež patří mezi páteřní komunikace v Jizerských horách. Ocenění za inovativní a nestandardní přístup ve stavebnictví získala rekonstrukce sýpek na Zámeckém dvoře v Černousích na Liberecku. Dvůr je rekonstruován od roku 2010. Sýpky, které byly dokončeny loni, jsou osmiboké stavby o průměru zhruba 20 metrů. Jejich výška odpovídá dvoupodlažnímu prostoru. Podle památkářů jde o stavby v českém prostředí zcela ojedinělé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články