Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě

Vložil
ČTK
25.07.2016 08:25
Most


Most - Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními regály přes celou délku budovy, která pochází z roku 1985. Dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky koresponduje s velikostí otevřených prostor, které se tehdy stavěly. Město nyní zvažuje, že knihovnu přemístí do kulturního domu Repre. Jaký pak bude osud lustru, zatím není jasné.

Celková plocha stavby, jejíž čelní stěna je prosklená a večer z ní tak září světlo lustru do ulice, je 6440 metrů čtverečních. Je v ní třeba i prostor pro bibliobus nebo knihařskou a reprografickou dílnu. "Ani bibliobus ani knihařskou dílnu nakonec nikdy městská knihovna neměla," řekla ČTK zástupkyně ředitele Anna Němcová.

S údržbou lustru pomáhá parta horolezců, o interiér knihovny pak její pracovnice, které se snaží vytvořit pro čtenáře jakýsi pohodlný obývák. "Nakoupili jsme spoustu nových křesílek, stolků a barevných koberců, máme tady dětský koutek. Návštěvník se může pohodlně usadit vzít knihu, a když se mu nebude líbit, sáhnout po další. Jsem přesvědčena, že si z našich čtvrt milionu svazků vybere každý," uvedla Němcová.

V objektu jsou k vidění i zajímavosti, které by obvykle člověk v knihovně nehledal. V přízemí je voliéra s hejnem australských papoušků. "Vedle toho chováme křepelky, máme tady akvarijní rybky a želva Karel je členem týmu, který se zapojuje zejména do dětských exkurzí," řekla Němcová.

Letošní novinkou jsou včely na střeše budovy. "V červnu jsme nainstalovali dva úly. Získali jsme velmi mírná včelstva importovaná z Rakouska," uvedla Němcová. Odborníci teď prověřují, zda by se také včely nemohly více přiblížit čtenářům. "Prověřujeme možnost úlu s proskleným bokem, který by plnil vzdělávací funkci. Návštěvníci by v bezpečí v prostorách recepce sledovali dění v úlu, který by byl umístěn v otevřeném atriu knihovny," uvedla knihovnice.

Realizace všech dalších nápadů zaměstnanců však bude záviset mimo jiné na rozhodnutí města o budoucnosti knihovny. Radnice totiž zvažuje její stěhování do kulturního domu Repre v centru. Podle studie, kterou si nechala zpracovat, se knihovna do objektu vejde. Teď ještě statici posuzují, zda knihy také unese.
0 komentářů
přidat komentář

Související články