Národní muzeum otevře v letech 2019 a 2020 osm stálých expozic

Vložil
ČTK
19.07.2018 10:40
Praha

Praha - Národní muzeum (NM) v Praze otevře v letech 2019 a 2020 ve své historické i nové budově osm stálých expozic z přírodovědných i historických oborů. Některým tématům se NM ve svých expozicích dosud nevěnovalo. Na ploše 12.000 metrů čtverečních bude vystaveno přibližně 80.000 sbírkových předmětů, některé poprvé. Celkový rozpočet pro přípravu stálých expozic je 483 milionů korun. Novináře o tom dnes informoval ředitel NM Michal Lukeš.


Z podoby expozic, kterou návštěvníci znali do roku 2011, zůstane v prostorách NM plejtvák myšok a část mineralogické expozice, která byla prohlášena za kulturní památku. Stala se tak památkově chráněnou součástí historické budovy muzea, která bude po rekonstrukci částečně otevřena letos 27. října. Do konce roku bude vstupné zdarma.

Na jaře 2019 se počítá s celkovou kolaudací historické budovy. Od listopadu příštího roku tam bude možné navštívit expoziční celky Příroda a Zázraky evoluce. Ve stejném termínu budou v Nové budově ke zhlédnutí další dvě témata - Dějiny 20. století a Dětské muzeum. Samostatným expozičním prostorem se stane multimediální Spojovací chodba, která bude také zpřístupněna od roku 2019. Od června 2020 se otevřou další expozice. V Historické budově půjde o expozice sjednocené tématem Dějiny, dále pak téma Lidé: Člověk, společnost a kultura v minulosti a Klenotnice a mincovní kabinet.

Mezi nejdražší exponáty budou patřit diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové nebo pokladnička, do které se vybíraly peníze na postavení Národního divadla.

"Jsme si samozřejmě vědomi, že návštěva muzea není jen prohlídka expozic. Připravujeme proto do celého komplexu systém odpočinkových klidových zón, míst pro dětského návštěvníka, kavárny, knihkupectví a prodejnu suvenýrů. Zejména zastřešené dvorany historické budovy Národního muzea budou připraveny pro relaxační potřeby návštěvníků," uvedl ředitel Lukeš. Plocha těchto prostor bude 4000 metrů čtverečních.

Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015, stará budova ale byla kvůli přípravám zavřená už několik let předtím. Původní plán byl otevřít celé muzeum ke stoletému výročí vzniku Československa. V první polovině prací ale postup zbrzdily například rozsáhlejší poškození maleb v Pantheonu, archeologický nález, nález azbestu, nesrovnalosti v projektové dokumentaci a změny požadované památkáři.

Cena za rekonstrukci byla sražena z původní částky 2,4 miliardy bez daně na nynějších předpokládaných 1,8 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články