Národní galerie Praha připomene 100 let Bauhausu

Zdroj
Národní galerie v Praze
Vložil
Tisková zpráva
14.06.2019 00:05
Praha

Volker Staab

Národní galerie Praha pořádá ve spolupráci s Goethe-Institutem mini-symposium Bauhaus a funkcionalismus, a to již 14. června 2019 ve Veletržním paláci. Stane se tak v rámci mezinárodního festivalu re:bauhaus, který si na řadě míst v České republice a Německu připomíná 100. výročí založení legendární školy architektury a designu Bauhaus.
Jedna ze světově nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury slaví letos 100 let od svého založení. Mezi významné osobnosti Bauhausu patří Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Walter Gropius nebo Ludwig Mies van der Rohe, architekt brněnské Vily Tugendhat.
Národní galerie Praha při této příležitosti pořádá akci, která přiblíží vliv Bauhausu na tuzemské autory: „Mini-symposium Bauhaus a funkcionalismus zkoumá recepci a interpretaci vzniku a rozkvětu funkcionalismu v Československu v meziválečném období a kontakty s Bauhausem v Německu. Přednášky a diskuse se budou věnovat např. vlivu Karla Teigeho na vývoj Bauhausu. Teige, přední teoretik modernistické avantgardy, je díky svému pedagogickému působení na Bauhausu, exemplárním příkladem networku a vzájemných kontaktů. Významný německý architekt Volker Staab bude v rámci sympozia tematizovat otázku současné recepce funkcionalismu, jak nakládat s postaveným dědictvím moderny,“ představuje program kurátorka Sbírky architektury NGP Helena Doudová.
Mini-syposium se uskuteční 14. června 2019 od 17:00 hodin ve Veletržním paláci. Doplní ho výstava Virtual Bauhaus, která využívá virtuální realitu, díky níž se návštěvníci přenesou do architektonicky jedinečného prostoru budovy Desavě postavené podle návrhů Waltera Gropia. Cílem výstavy, kterou v premiéře uvedl Goethe-Institut u příležitosti 100. výročí, je poskytnout návštěvníkům nejen šanci zažít Bauhaus „na vlastní kůži“, ale také zprostředkovat s pomocí současného média trvalý význam jednoho z nejdůležitějších příkladů kulturního dědictví Německa.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články