Na Vysočině přibyly dvě nemovité kulturní památky

Zdroj
Jaroslav Buček
Vložil
ČTK
04.07.2016 11:20
Znojmo

Telč (Jihlavsko) - Ve druhém čtvrtletí přibyly v Kraji Vysočina dvě nemovité kulturní památky. Jsou jimi dům v ulici Matky Boží v Jihlavě a boží muka u obce Nová Říše na Jihlavsku. Dům v Jihlavě stojí v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie, bývalého konventního chrámu minoritského kláštera. Boží muka z 16. století se nacházejí na mírném návrší západně za Novou Říší. ČTK to sdělila Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).


Podle ředitelky NPÚ v Telči Martiny Indrové je dům v Jihlavě architektonicky velice pozoruhodnou stavbu. Vedle historických zdí, omítek a klenebních konstrukcí patří mezi stěžejní prvky interiéru zejména kamenné gotické ostění okna bývalé kaple, dřevěný strop z konce 18. století a zděné topeniště. "Unikátní je také zachovalá renesanční výmalba z 16. století na štítové zdi," uvedla Indrová.

Dům patřil minoritům až do roku 1788, kdy jej konvent spolu s dalšími třemi domy prodal v dražbě soukromým vlastníkům. Současnou podobu získal v letech 1793 a 1810. Uliční průčelí bylo opraveno v první polovině 20. století.

Boží muka u Nové Říše stojí v remízku u polní cesty na místě původního křížení dvou polních cest spojujících Dolní Vilímeč a Novou Říši. "Je to důležitý orientační bod a působivý příklad drobné sakrální architektury s výraznou estetickou hodnotou. Pozdně gotická sloupková boží muka náleží mezi nejstarší zachované objekty tohoto druhu nejen v rámci regionu, ale také v rámci souborně evidovaného památkového fondu České republiky," dodala Indrová.

Kromě 2968 nemovitých kulturních památek a 16 národních kulturních památek jsou v Kraji Vysočina tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je zapsáno historické jádro města Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Kraj Vysočina je tak regionem s největším počtem památek UNESCO v republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články