Na pražských Petřinách dnes začala stavba nové knihovny za 226 milionů

Vložil
ČTK
28.06.2022 18:00
Praha

Petřiny


Praha – Poklepáním základního kamene dnes na pražských Petřinách začala vý- stavba nové pobočky Městské knihovny Praha (MKP). Pobočku staví konsorcium firem Subterra a Chládek & Tintěra. Knihovna, jejíž postavení bude stát celkem 226 milionů korun, by se čtenářům měla otevřít na podzim roku 2023. Novinářům to dnes řekli zástupci pražského magistrátu, městské části Praha 6, stavebních firem a ředitel MKP Tomáš Řehák.


"V historii hlavního města Prahy jsou zatím čtyři budovy, které se stavěly s cílem, že v nich bude knihovna. Tato (pobočka Petřiny) bude pátá. Tady ukážeme, jak si představujeme, jak má vypadat knihovna pro 21. století," řekl Řehák. Doplnil, že většina poboček nyní sídlí v objektech, které vznikaly pro jiný účel. Stavěly se například jako mateřské školy a na knihovny se postupně přebudovávaly, což s sebou pro knihovny podle Řeháka nese některá omezení.

Mezi služby nabízené v nové pobočce MKP na Petřinách bude patřit třeba to, že lidé budou moci knihy vrátit nebo si je půjčit prostřednictvím samoobslužných zařízení bez asistence knihovníka i mimo otevírací dobu pobočky. Pobočka bude rovněž fungovat jako kulturně-komunitní centrum, které nyní podle Řeháka v Petřinách chybí. Podobně se vyjádřili i radní hlavního města Hana Třeštíková (Praha Sobě), v jejíž gesci je kultura a cestovní ruch v metropoli, a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Nová pobočka nahradí původní budovu knihovny v ulici Mahulenina. Knihovna tam sídlila v objektu bývalé školky. Nová pobočka bude bezbariérová a bude mít jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží. V objektu bude mimo jiné sál pro asi 60 osob, kde se budou moci konat filmové projekce, koncerty či přednášky. Vzniknou prostory pro takzvaný coworking či pro setkávání občanských zájmových skupin. K venkovnímu posezení bude sloužit rovněž terasa objektu a zahrada.

Nová budova se staví podle návrhu architektů z ateliéru Monom, kteří rovněž připravili návrh interiérového vybavení pobočky. Projektovou dokumentaci připravila kancelář Siebert + Talaš a budovu staví konsorcium firem Subterra a Chládek & Tintěra. Stavební práce by měly být hotové v létě roku 2023. V dalších měsících se budou zařizovat vnitřní prostory. Pro návštěvníky by se tak knihovna měla otevřít na podzim roku 2023. Stavba a vybavení knihovny by mělo stát celkem 226 milionů Kč z rozpočtu MKP, uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Dosavadní pobočka na Petřinách vznikla v 50. letech 20. století spolu se sídlištěm Petřiny. I přes generální rekonstrukci na začátku 90. let minulého století přestal podle Hanzlíkové technický stav budovy vyhovovat podobně jako velikost a dispozice objektu. Plán na výstavbu knihovny vznikl už dříve. V roce 2016 architekti vyhotovili projekt, který získal územní rozhodnutí. Stavební povolení bylo vydáno v polovině roku 2021. Původní pobočka Petřiny se čtenářům kvůli plánované stavbě nové budovy uzavřela v říjnu 2021 a následně byla zbouraná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články