Na obnovu vyhořelého zámku v Zahrádkách peníze stále nejsou

Vložil
ČTK
30.01.2018 10:10
ZahrádkyZahrádky - Obnova zámku v Zahrádkách na Českolipsku, který vyhořel před 15 lety, je stále v nedohlednu. Univerzita Karlova jako vlastník památky ji není schopna sama zaplatit a její dosavadní pokusy sehnat peníze z jiných zdrojů zatím skončily neúspěchem.

"Je to pořád stejné, bohužel se s tím nic neděje," řekl dnes ČTK starosta Zahrádek Ladislav Chvojka.

Mluvčí univerzity Václav Hájek dnes ČTK řekl, že podle nedávno zpracované analýzy bude třeba na celkovou rekonstrukci zámku vynaložit přes 600 milionů korun. To je mimo možnosti školy, chce proto požádat o spolupráci a příspěvek českou vládu, případně najít jiného partnera. "Přistoupili jsme ke zpracování analýzy možností využití partnerství v rámci PPP (public-private-partnership), kde by značná část investičních nákladů šla za externím partnerem," uvedl Hájek.

Pro turisty a místní je v areálu zámku přístupný alespoň park, který nechal vybudovat v první polovině 17. století jeho tehdejší majitel Albrecht z Valdštejna. Každoročně se v něm koná řada hojně navštěvovaných akcí, loni tam byl festival ZahrádkyFest, benefiční koncert Noc s hvězdami, Zahrádecké slavnosti či dětský den. "Spolupráce s místním regionem a zastupitelstvem obce je skvělá," ocenil mluvčí univerzity.

Zámek postavený v druhé polovině 16. století vlastní univerzita od roku 1974. Měla v něm hotel s 96 lůžky, kongresovým sálem a učebnami. Škole sloužil pro výuku jazyků a byl cenným zdrojem financí. Obrovský požár budovu zachvátil 30. ledna 2003 a rozšířil se tehdy na celou budovu. Z jedné z nejcennějších památek regionu zbyly jen obvodové zdi a více než rok do ní pršelo, než dostala alespoň provizorní střechu. Na zajištění vyhořelé budovy dala škola více než 15 milionů korun. Aby se zabránilo další devastaci, má objekt svého správce.

Před dvěma lety univerzita za více než devět milionů korun koupila hospodářské stavení, které v minulosti k zámku patřilo, a nechala opravit střechu. "K tomuto kroku univerzita přistoupila z důvodu kompaktního zázemí pro případné vzdělávací aktivity," dodal mluvčí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články