Na letišti by mělo vzniknout dílo od architekta Franty připomínající Havla

Vložil
ČTK
06.01.2020 22:40
Praha

Ruzyně

Petr Franta

Praha – Na Letišti Václava Havla by se mělo letos objevit nové umělecké dílo připomínající Havlův odkaz. V soutěži vyhlášené Knihovnou Václava Havla (KVH) uspěl se svým návrhem architekt Petr Franta. Jeden ze zbylých šesti účastníků soutěže Petr Pištěk proti jejím výsledkům protestuje. Podle něj vítěz nedodržel závazné podmínky soutěže. Havlova knihovna si za rozhodnutím stojí. Pištěk ČTK sdělil, že se chce domáhat spravedlnosti soudní cestou a chystá žalobu.

Kdy přesně by měla být instalace hotová, zatím není zřejmé. Stavba je v tuto chvíli ve stadiu technických příprav, sdělil ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň. "Vzhledem k technické náročnosti stavby a také s ohledem na to, že hlavním materiálem stavby je sklo, probíhají v tuto chvíli analýzy materiálu a stavebních postupů v prostředí letištního terminálu, a to s ohledem na veškeré provozní a bezpečnostní aspekty," uvedl Pacvoň.

Na letišti pojmenovaném pro prvním českém prezidentovi byla od roku 2012 instalace Forum Havlum, která ve veřejné části druhého terminálu připomínala Havlovy citáty. Letiště se ji z kapacitních důvodů rozhodlo nahradit novým dílem. Dohodlo se na tom s KVH, která na nové dílo vypsala soutěž.

Ze sedmi zájemců porota, v níž zasedli ředitel Českých center Ondřej Černý, tehdejší ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt, historik architektury Zdeněk Lukeš, za letiště Jakub Puchalský a ředitel KVH Michael Žantovský vybrala návrh Petra Franty. Na druhém místě byl návrh architekta Petra Hájka a na třetím tým Miroslava Cikána a Pavly Melkové.

Návrh Petra Pištěka skončil na pátém místě a nebyl oceněn, sdělil ČTK Martin Vidlák z KVH. Pištěk uvádí, že závaznou podmínkou soutěže bylo pro KVH uplatnění existující digitální expozice o Havlovi založené na dotykovém ovládání. "A pak neoprávněně ocenila hned tři návrhy, které tuto podmínku nesplňují," sdělil Pištěk ČTK. Právě technické požadavky související s uplatněním digitální expozice i se samotným umístěním instalace na letišti měly podle něj na možné řešení návrhu zásadní vliv. "Vítězný návrh má obrazovky, na které nikdo nedosáhne – a počítá tedy s expozici jinou, což uvádí i samotný autor," konstatuje Pištěk.

Vidlák ČTK sdělil, že Pištěk mylně vychází z domněnky, že zadávací podmínky soutěže stanovily použití informačního videomodulu instalovaného v KVH ve stejném technickém provedení. "Zadávací podmínky jasně stanoví, že v objektu je nutné počítat s uplatněním digitální expozice, kterou je možné si prohlédnout v prostorech vyhlašovatele (KVH) a vyžádat si k ní technické podklady. Způsob využití digitální expozice je ponechán na úvaze zpracovatele," uvedl Vidlák.

Pištěk uvádí, že po zveřejnění výsledků Žantovského upozornil, že jím vedená porota porušila pravidla, a vyzval ho, aby výsledky soutěže zrušil. Vidlák uvedl, že zástupci KVH se s Pištěkem setkali a sdělili mu, proč se jeho výhrady zakládají na mylném výkladu zadávacích podmínek a proč porota nemá na svém rozhodnutí co měnit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články