Na Fakultě architektury VUT odhalili pamětní desku bývalému studentovi

Vložil
ČTK
17.11.2016 18:30
Cheb

Brno – Na brněnské Fakultě architektury VUT ve čtvrtek odhalili pamětní desku bývalému studentovi Pavlu Švandovi, jehož tělo se našlo v říjnu 1981 na dně propasti Macocha. Na přelomu 70. a 80. let se zapojil do aktivit proti komunistickému režimu. Jeho smrt se nikdy nepodařilo jednoznačně vyšetřit, jeho bývalí kamarádi či příbuzní si však myslí, že na ní měla podíl Státní bezpečnost (StB), která se o něho zajímala.


Autorem pamětní desky je Jan Šebánek a zasloužil se o ni Roman Antl, který na fakultě studoval ve druhé polovině 80. let. O příběhu se dozvěděl až z internetu. Podrobně příběh zmapoval před osmi lety Adam Drda, tvůrce cyklu Českého rozhlasu Příběhy 20. století.

Švanda kromě studia architektury psal také prózu, poezii, věnoval se filozofii, stýkal se s katolickou i evangelickou mládeží. Zapojil se také do činnosti Charty 77. Krátce před smrtí odjel do Itálie, přestože lidé s profilem jemu podobným nemohli s cestou na západ počítat. Navštívil tam prastrýce a kněze Tomáše Špidlíka. Mohl emigrovat, vrátil se však domů. Jeho tehdejší snoubence policisté po jeho smrti řekli, aby se o "sebevraždě" nešířila, protože případ byl postoupený StB kvůli ochraně státu a kvůli tomu, že byl Švanda předtím v zahraničí.

Policie se k případu vrátila až v roce 1990 po pádu komunistického režimu, do té doby vydržela teorie o sebevraždě. Po čtyřech letech znovuotevření případu však případ uzavřela pro nedostatek důkazů. Poslední chvíle jeho života tak zůstanou nevyřešené.

Švandova snoubenka však po letech vzpomínala na řadu nesrovnalostí ve vyšetřovacím spise. Teorii o sebevraždě odmítala i kvůli tomu, že Švanda byl podle ní hluboce věřící a vyrovnaný člověk, který měl životní perspektivu.
0 komentářů
přidat komentář