Na Božím Daru otevřeli po rekonstrukci kostel sv. Anny

Vložil
ČTK
23.07.2021 15:00
Boží Dar

Boží Dar – Na Božím Daru otevřeli dnes po několikaleté rekonstrukci pro veřejnost kostel sv. Anny. Kostel, který byl před opravou ve velmi špatném stavu, se podařilo rekonstruovat díky přeshraniční dotaci. Nepodařilo se ale dokončit vše, v restauro- vání vnitřní kostelní výzdoby chce město v dalších letech pokračovat, řekl dnes ČTK starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).


"Kostel jsme v roce 2018 na podzim uzavřeli a předali jsme ho filmařům, kteří tam natáčeli. A když těsně před Vánoci skončili, tak jsme kostel předali stavební firmě, která hned na jaře začala s pracemi," popsal Horník.

Oprava kostela byla jednou z části společného projektu s německou obcí Breitenbrunn. Když ale byl do projektu přizván ještě Jáchymov se svou latinskou knihovnou, Boží Dar i Breitenbrunn přišly o část původně přislíbené dotace. Nevyšlo tak například právě na restaurátorské práce v interiéru. Ty se tak postupně provádějí díky dotaci z Karlovarského kraje, ale město věří, že se podaří získat část peněz i ze sbírky.

Náklady na rekonstrukci byly zhruba 42 milionů korun. Z toho 85 procent bylo právě z přeshraniční dotace. Následné restaurátorské práce vyšly asi na 4,4 milionu korun.

Kostel prošel rekonstrukcí prakticky od základů až po střechu. Krovy byly napadené dřevomorkou, kamenná podlaha zase propouštěla vlhkost. Při opravě se tak podlaha celá odstranila a pod ni se umístilo podloží s podlahovým topením, které získává teplo z tepelného čerpadla. Kostel je tak připraven i na kulturní akce po celý rok. Interiér je vybavený audiotechnikou i promítacím plátnem, lze v něm tedy pořádat i koncerty nebo filmová představení.

Jak bude kostel otevřen pro veřejnost, se zatím bude upřesňovat. Kostel v centru nejvýše položeného města v Česku je každopádně jednou ze zajímavostí města a i dnes se do něj velká část kolemjdoucích turistů přišla podívat.
0 komentářů
přidat komentář