Muzeum v Šumperku chystá výstavu o hotelu Grand, obrací se i na veřejnost

Vložil
ČTK
07.02.2023 18:30
Šumperk

Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku chystá výstavu věnovanou historii i budoucnosti hotelu Grand. Kvůli mapování jeho historie se obrací i na obyvatele města. Pátrá především po snímcích interiérů hotelu z večírků či oslav. Kurátoři výstavy přivítají i vzpomínky na okamžiky, které lidé v šumperském kultovním hotelu prožili, řekla ČTK kurátorka výstavy Kristina Lipenská. Hotel sídlí ve funkcionalistické budově, která patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku. Hotel nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, otevřen má být letos. Nově ponese jméno Perk.


Výstava bude v šumperském muzeu otevřena 22. března. "Hotel Grand je ve městě důležité orientační místo, stojí na reprezentativním místě na bulváru, který vede od nádraží do centra. Je to významná funkcionalistická stavba, která byla rozšířena v 60. letech, kdy však pozbyla kouzla první republiky. Tehdy to bylo vnímáno jako palác, který přinesl moderní životní styl do Šumperka," uvedla kurátorka výstavy.

Hotel byl v Šumperku často středem společenského dění. Například v roce 1968 bylo jeho okolí centrem odporu proti okupačním vojskům Varšavské smlouvy. Objevil se i na filmovém plátně - v roce 2013 se zde natáčela černá komedie Ondřeje Sokola s názvem Krásno.

Výstava má podle Lipenské představit hlavně historii hotelu a také jeho stavbu. Objekt na rohu Hlavní třídy a třídy 17. listopadu řadí odborníci mezi příklady kvalitní české výstavby v Šumperku v meziválečném období. Funkcionalistickou architekturu navrhl a v letech z let 1931 až 1932 realizoval olomoucký stavitel Tomáš Šipka. Dnešní podobu získal hotel při přestavbě v letech 1965 až 1967, uvedlo město na svých stránkách. "Stavba je trochu opomíjená kvůli přestavbě v 60. letech, ale když byl hotel otevřen v roce 1931 o Vánocích, byla to senzace. Je to progresivní typ architektury, který souvisí s funkcionalistickými stavbami," doplnila kurátorka.

Kvůli přípravě výstavy hledají zástupci muzea hlavně fotografie interiéru hotelu, ale i vzpomínky na momenty, které zde lidé zažili. Sdělit je mohou přímo v pokladně muzea. "Sbíráme fotografie z jakékoliv doby, především z interiérů, které nejsou zdokumentované. Jsou to například záběry z večírků, oslav, v kavárně v prvním patře probíhala také taneční setkání. Potěší nás i jakýkoliv památeční předmět, který je s hotelem spjat," doplnila kurátorka výstavy. Výzva platí do 19. února.

Hotel nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, jeho jméno majitelé změnili na Perk. Výsledkem bude proměna nejen jeho vnitřních prostor, ale i vnějšku, který bude více prosklený, fasáda bude laděna do světlých barev. Pod proměnou interiérů je podepsána designérka Lucie Koldová. Hotel by měl po rekonstrukci získat nové konferenční sály, wellness centrum a restauraci. Součástí chystané výstavy má být i budoucnost hotelu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články