Muchova díla vidělo v Brně 25.000 lidí, cena vstupného se zvýší

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
17.06.2018 20:55
Brno

Podle Roberta Kotziana výstava nedostatečně připomínala československé dějiny a působila spíše jako "hipsterská zábava".
Brno - Výstavu Slovanské epopeje a plakátů Alfonse Muchy, součást končícího brněnského festivalu Re:publika, vidělo včetně dnešních rezervací 25.000 lidí. V posledních dvou týdnech bylo zpravidla vyprodáno, a to nejen o víkendech, ale i ve všedních dnech, řekl ČTK Jiří Smetana z Veletrhů Brno.


Na výstavišti zůstane průřez Muchovým dílem do konce roku. Základní vstupné se ovšem zvýší z dosavadních 150 na 250 korun.

Celkovou návštěvnost Re:publiky zatím organizátoři z Turistického informačního centra nezveřejnili. Podle informací ČTK výrazně přesáhla hranici 100.000 lidí. V sobotu bylo v areálu živo až do pozdních večerních hodin, lidé vyslechli koncert Anny K., sledovali světelnou show na věži výstaviště a potom ohňostroj nad Špilberkem.

Re:publika, věnovaná 100. výročí Československa a devadesátinám výstaviště, začala 26. května a dneškem končí. Celkem festival nabídl kromě různě zaměřených výstav a sportovních aktivit také 85 koncertů, 73 divadelních představení a stand-up výstupů, stovku filmů a přes 50 besed, diskusí a autorských čtení. Své umění ukázaly také národní balety ze států bývalého Rakouska-Uherska.

Re:publika měla rozpočet 128 milionů korun. Ne všem se ale využití peněz zamlouvalo. Například podle hnutí Brno+ kolem bývalého náměstka primátora Roberta Kotziana výstava nedostatečně připomínala československé dějiny a působila spíše jako "hipsterská zábava". "Výstavu Re:publika celkově hodnotíme jako nezvládnutou a slabou," uvedl dnes Kotzian v tiskové zprávě.

Poslední festivalový víkend byla součástí Re:publiky také akce sociální umělkyně Kateřiny Šedé, jejímž cílem je pomoci osamělým lidem navázat nové vztahy. "Největší československé rande" počítalo s rozpočtem přes čtyři miliony korun.

Šedá předpokládala, že by mohlo dorazit až 1918 lidí. Skutečně potvrzených je 650, řekla v sobotu novinářům. Přesto je s průběhem spokojená. "Je to neskutečný zážitek, vidět odcházet z akce tolik dvojic a skupin," napsala dnes Šedá na facebook.

Akci této umělkyně kritizuje radikálně pravicové hnutí Slušní lidé, které chce kvůli pochybnostem o hospodárnosti "rande" podat trestní oznámení. Slušní lidé měli v pavilonu, jinak uzavřeném pro média, své zástupce. S nikým se podle vyjádření na facebooku neseznámili.

Důležitou součástí Re:publiky byla také zóna se sportovními aktivitami. Pořadatelé informovali, že tam dokonce vznikla nová varianta házenkářské hry pro dva čtyřčlenné týmy, vhodná i pro starší hráče. Sport dostal název podle místa vzniku, tedy re:publika.
0 komentářů
přidat komentář

Související články