Moravská galerie po opravě přízemí a nádvoří znovu otevře Místodržitelský palác

Vložil
Tisková zpráva
30.05.2024 17:50
Brno

CHYBIK + KRISTOF

Brno - Moravská galerie v sobotu po částečné rekonstrukci otevře Místodržitelský palác. Opravy téměř za 94 milionů korun z evropských fondů a státního rozpočtu se dotkly nádvoří a přízemí, kde vznikla stálá expozice Umění do kapsy. Má sloužit jako úvod do světa výtvarného umění. Nejen pro nevidomé a slabozraké nabízí kolekci děl, jichž se lze dotknout. V paláci bude kavárna a galerijní obchod, přibyl nový vstup z Běhounské ulice.

Cílem rekonstrukce bylo to, aby se nádvoří znovu stalo důležitou součástí nejužšího centra města. Zároveň má poskytnout prostor pro zklidnění. Přibyly dřeviny a popínavé rostliny. "Zeleň obroste nádvoří a vznikne oáza klidu uprostřed rušného města," řekl novinářům ředitel galerie Jan Press.

Různorodý venkovní mobiliář je od českých výrobců. Barevnost se odvozuje od obrazu nad oltářem v přilehlém kostele svatého Tomáše. "Historicky byl areál jedním celkem a toto koncepční rozhodnutí pomyslně opět propojuje obě stavby v jeden komplex," uvedl Ondřej Chybík z architektonického studia CHYBIK + KRISTOF.

Výstavní prostory jsou čistě bílé, aby vynikla umělecká díla. Expozice Umění do kapsy má edukativní charakter. "Snažili jsme se vytvořit jakéhosi průvodce světem umění vhodného pro začátečníky i pokročilé," uvedla jedna z autorek Michaela Gerichová.

Expozice v šesti kapitolách otevírá témata vztahu člověka k času, přírodě, technologiím nebo ošklivosti. Její součástí je také malba Medusy od Petera Paula Rubense. "Naším cílem bylo, aby se každý, bez ohledu na úroveň uměnovědných znalostí, dokázal ve výstavě orientovat a mít z prezentovaných děl celistvý estetický zážitek," doplnil druhý z autorů Robert Spurný.

Místodržitelský palác je součástí původně středověkého klášterního areálu. Po josefínských reformách v budově sídlily státní, zemské a stavovské úřady, po roce 1918 také zemský prezident. Za komunistické totality palác využívalo muzeum dělnického hnutí, po listopadu 1989 připadl Moravské galerii, která dlouho usilovala o jeho kompletní rekonstrukci. Nakonec se rozhodla postupovat po etapách, nyní dokončila tu první.

Další etapa oprav začne podle ředitele do dvou let. Týkat se bude hlavně prvního patra. Galerie také plánuje prostřednictvím nových schodišť a výtahu lépe propojit podlaží paláce, což umožní různorodější využití jednotlivých sálů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články