Monografie představuje všestranné dílo Josefa Gočára

Zdroj
Leona Matušková Heczková
Vložil
ČTK
22.11.2010 16:50
Praha

Josef Gočár

Praha - Nově vydaná ucelená monografie Josefa Gočára představuje architektonické dílo, tvorbu nábytku i pedagogickou činnost jednoho z nejvýznamnějších českých architektů. Knihu o 440 stranách a s 535 obrázky a fotografiemi vydalo nakladatelství Titanic. Publikaci dnes novinářům v Gočárově Domě U Černé Matky Boží představil jeden z  autorů Zdeněk Lukeš.
    "Cílem knihy je představit úžasnou osobnost české kultury," řekl Lukeš. Gočárova tvorba prošla podle něj složitým vývojem od secese, přes modernu, kubismus, národní dekorativismus, takzvaný holandský racionalismus a moderní klasicismus až po avantgardní styly konstruktivismus a funkcionalismus. "V každé éře zanechal Gočár velmi výrazné stopy a několik staveb se stalo přímo ikonami jednotlivých stylů," uvedl Lukeš.
    Případem typického modernistického domu je Wenkeův dům v Jaroměři, kubismus představuje palác U Černé Matky Boží v Praze, stavbou ve stylu národního dekorativismu je budova Legiobanky na pražském Poříčí. Gočár je podepsán rovněž pod jednou z  vlajkových lodí funkcionalismu, kostelem sv. Václava v pražských Vršovicích.
    Gočár je v knize představen také jako vynikající urbanista. Jeho cit pro tvorbu a uspořádání města dokládá Hradec Králové, na jehož současné podobě se významně podílel.
    Kniha připomíná i Gočárovy návrhy nábytku a interiérových doplňků. Autoři čtenáře seznamují také s návrhy pomníků a s  nerealizovanými projekty, například dostavby Staroměstské radnice z roku 1909 nebo varianty areálu Státní galerie na pražské Kampě a na Letné.
    Josef Gočár byl mimo jiné iniciátorem vzniku Pražských uměleckých dílen, předsedou Skupiny výtvarných umělců, předsedou spolku Mánes, členem Československé akademie věd a umění i rektorem Akademie výtvarných umění v Praze. Všechny tyto jeho polohy publikace zaznamenává.
    Na knize autorsky spolupracovali Pavel Panoch, Daniela Karasová a Jiří T. Kotalík. Fotografie vytvořila Ester Havlová, Štěpán Bartoš a Pavel Frič. Kniha obsahuje i množství archivních fotografií a dokumentů. Některé z nich poskytla architektova vnučka Lucie Gočárová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články