Mladá Boleslav koupí za dva miliony korun chátrající historickou vodárenskou věž

Vložil
ČTK
25.09.2023 17:00
Mladá Boleslav

Mladá Boleslav - Mladá Boleslav koupí od soukromého majitele chátrající historickou vodárenskou věž ve Vodkově ulici. Do budoucna by ji mohla s využitím dotací zrekonstruovat a zachránit před dalším znehodnocováním. O nákupu památkově chráněné věže za 3,4 milionu korun měli zastupitelé rozhodovat na jaře, bod byl ale z programu březnového jednání stažen. Dnes zastupitelé schválili nákup věže za dva miliony korun.


"Koupí této historické budovy městem by se zvýšila pravděpodobnost, že město věž opraví, což vzhledem k situaci současných vlastníků se jeví méně reálné. Věž je jednou z dominant při pohledu na historické centrum města od západu," uvedl magistrát v návrhu pro dnešní zastupitelstvo.

Město prodalo věž v roce 2001 soukromému majiteli, který ji později prodal společnosti Comenius private invest. V roce 2019 začalo město usilovat o zpětné odkoupení. Původní cena 4,2 milionu korun se vyjednáváním snížila na 3,9 milionu korun, později na 3,4 milionu korun. V srpnu radní města rozhodli, že věž koupí za dva miliony korun, majitel s cenou souhlasil. Podle znaleckého posudku, který si město nechalo zpracovat loni na podzim, je hodnota 780.000 korun. Rekonstrukci objektu by magistrát později mohl hradit z programu integrovaných teritoriálních investic (ITI) Mladá Boleslav.

Vodárenská věž je nejstarší kamennou vodárenskou věží navrženou Pavlem Ignácem Bayerem. Původní kamenná věž z poloviny 16. století se v roce 1721 zřítila. Současná věž má tvar komolého kužele a pět pater, z toho dvě v podzemí. Při rekonstrukci v roce 1874 byl mimo jiné vyměněn starý rezervoár za tlakovou nádobu, do níž vodu čerpal parní stroj. Nový vodovod byl spuštěn v roce 1874.
0 komentářů
přidat komentář

Související články