MK předloží vládě návrh na zřízení své organizace Památník ticha

Vložil
ČTK
25.06.2020 16:40
Praha


Praha – Návrh na zřízení nové příspěvkové organizace ministerstva kultury, kterou by se měl stát Památník ticha v Bubnech připomínající hrůzy holokaustu, byl projednán v připomínkovém řízení. Ministerstvo kultury chce návrh předložit vládě na příštím jednání v pondělí či na tom dalším. Hned po schválení vlády by mělo začít ministerstvo přebírat aktivity Památníku ticha. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.


Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Praha Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by byl 30. příspěvkovou organizací ministerstva. Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války a významu nádraží Praha-Bubny a přilehlé městské části Prahy 7, se kterou jsou neoddělitelně spojeny transporty do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.

Na letošní rok se v materiálu připraveném pro vládu počítá s rozpočtem 6,8 milionu korun, pro dva další roky by rozpočet památníku měl být kolem 13,5 milionu korun.

Po dokončení rekonstrukce budovy a vybudování expozice by od roku 2023 měl být rozpočet asi 28 milionů korun. První tři roky by mělo v památníku pracovat devět lidí, od roku 2023 pak asi 23 zaměstnanců.

Na projektovou přípravu stavby MK poskytlo Památníku Šoa Praha přibližně 5,6 milionu korun, dokumentace se má předložit do konce září. Na další části projektu se počítá s výdaji asi deset milionů korun. MK dále vyčlenilo 50 milionů na vytvoření stálé expozice v Památníku ticha. Výdaje na rekonstrukci a dostavbu budovy MK odhaduje až na 200 milionů korun, o ty se musí navýšit jeho rozpočet; peníze by se měly čerpat v roce 2022.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
už se těšíme
Petr Konhleitner
28.06.20 01:28
zobrazit všechny komentáře

Související články