Ministr Besser odvolal ředitele Národního technického muzea

Zdroj
Roman Jireš, Jiří Borovička
Vložil
ČTK
19.08.2010 21:00
Praha

Praha - Ministr kultury Jiří Besser s okamžitou platností odvolal ředitele Národního technického muzea (NTM) Horymíra Kubíčka. Důvodem je nesprávné zacházení s veřejnými prostředky. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok, sdělil ČTK ministrův tajemník Stanislav Brunclík. Kubíček však s těmito důvody nesouhlasí.
    "Máme vážná podezření, že se v muzeu nenakládalo s veřejnými prostředky tak, jak by se s  nimi nakládat mělo," řekl Brunclík. Ministr Besser v pořadu Hyde park České televize uvedl, že Kubíček sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400 tisíc korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v  muzeu určeny. Navíc si sám sobě fakturoval 41 tisíc měsíčně za externí práci pro muzeum. "Já si nemyslím, že to je dobrý správce veřejných peněz," uvedl v ČT Besser.
    Kubíček se proti dnešním informacím, že by se jakkoliv obohacoval na úkor muzea, ohradil. "Je to nehorázná lež, proti které se chci bránit soudní cestou. Osobně mohu doložit veškeré prostředky, se kterými jsme v  muzeu nakládali. Pevně věřím, že mě probíhající audit očistí," uvedl večer odvolaný ředitel Kubíček v prohlášení.
    V současné době v NTM probíhá interní audit, který doprovází zástupci organizace Transparency International.
    Od pondělí by měl v NTM nastoupit externí audit renomované auditorské společnosti. Její jméno bude známé po pátečním otevření obálek s nabídkami auditorských společností na provedení kontroly majetku a hospodaření ministerstva (MK) a jím zřizovaných příspěvkových organizací. K podání nabídek vyzval Besser auditorské společnosti na začátku týdne. Audit by měl prověřit hospodaření, výběrová řízení a nakládaní s majetkem ministerstva a jím řízených příspěvkových organizací.
    Vedení muzea převzal statutární zástupce ředitele Oldřich Rambousek, který instituci povede do doby, než bude vybrán nástupce Kubíčka.
    Už odpoledne Kubíček ČTK řekl, že se domnívá, že došlo jen k šumu v komunikaci. "S panem ministrem jsem se nikdy neviděl, neměl jsem příležitost s ním hovořit. Jsem přesvědčen, že jeho spolupracovníci potvrdí, že naše hospodaření je permanentně kontrolováno," řekl. Později se vyjádřil i ke spekulacím, že se v muzeu ztratily exponáty. "Pokud by tak kdokoliv učinil, byl bych první, kdo na něj podá trestní oznámení," uvedl Kubíček.
    Kubíčka jmenoval bývalý ministr kultury Václav Jehlička do funkce generálního ředitele Národního technického muzea v Praze 1. června 2007. Do té doby pracoval Kubíček jako vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina.
    Technické muzeum je už téměř čtyři roky uzavřeno; začátkem roku tu začala poslední etapa rekonstrukce. Investiční náklady na tuto etapu, která má skončit začátkem příštího roku, měly mít objem 165 milionů korun.
    První etapa rekonstrukce byla zahájena v roce 2003, ovšem skončila neplánovaně o rok později kvůli financím. Celkový objem zrealizované části byl 58 milionů korun. Počátkem roku 2005 byl schválen investiční záměr na II. etapu rekonstrukce s  objemem 215 milionů. Během ní byly dokončeny části rozpracované v I. etapě, zejména pak dvě patra kanceláří a prostory archivu. Následně proběhla stavební obnova vestibulu, foyerů v jednotlivých podlažích, schodiště, kinosálu, dvou výstavních a pěti expozičních sálů.
    Rozpočet tří etap rekonstrukce spolu s náklady na expozice činí 572 milionů korun, vyčíslil Kubíček v říjnu 2008 na tiskové konferenci. Uvedl tehdy, že ve výhledu na rok 2016 je zahájení stavby nového muzejního objektu na sousedním pozemku, která si vyžádá až 1,5 miliardy korun. V Čelákovicích vzniknou další depozitáře a v bývalém areálu lokomotivního depa Masarykova nádraží železniční muzeum. Jeho budování bude stát 500 milionů korun.
    Podle výroční zprávy MK z jeho příspěvkových organizací v roce 2009 nejlépe hospodařilo právě NTM, které získalo v hlavní činnosti přes 3,1 milionu korun. Ministerstvo uvedlo, že dobré hospodářské výsledky NTM loni ovlivnily příjmy z pronájmů majetku. Svou roli sehrála i první část smluvní pokuty, která byla muzeu vyplacena za pozdní předání stavby při rekonstrukci hlavní budovy NTM.
0 komentářů
přidat komentář

Související články