Ministerstvo obrany opět prodává bunkry lehkého opevnění, tzv. řopíky

Vložil
ČTK
22.09.2021 18:15
Praha – Ministerstvo obrany opět nabídlo k prodeji části československého předváleč- ného opevnění. Ke koupi je celkem 17 tak- zvaných řopíků ve Slezsku, na Žatecku a na jižní Moravě. Obrana nabízí i několik nepo- třebných pozemků. ČTK to dnes sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva.


Ministerstvo obrany inzeruje celkem 23 nemovitostí s minimální požadovanou kupní cenou celkem 1,3 milionu korun. "Nabídka i tentokráte zahrnuje velmi žádané objekty bývalého pohraničního opevnění. Jedná se o 17 menších řopíků, z nichž devět je na prodej zcela poprvé," uvedl Caletka.

Dva z nabízených řopíků, tedy bunkrů lehkého opevnění, se nachází na Žatecku jihovýchodně od Podbořan u obce Očihov. Na Moravě jsou k prodeji tři objekty u obce Sedlec u Mikulova. Ostatní nabízené řopíky jsou ve Slezsku, tři u Adolfovic u Jeseníku a tři u obce Zlatníky u Opavy. Dalších šest řopíků je u obce Sádek také v blízkosti Opavy.

Ministerstvo obrany nabízí také šest pozemků s různou výměrou. Nejzajímavější nabídku podle Caletky představují dva pozemky na Prachaticku, jeden z nich se nachází asi 500 metrů jižně od vodní nádrže Husinec u obce Oseky.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej. Převody pevnostních opevnění začaly podle odboru nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany ve větším měřítku od roku 2008.
0 komentářů
přidat komentář

Související články